YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terfi kararlarına çifte itiraz
Terfi kararlarına çifte itiraz
20 Ocak 2011 09:29
Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin Balyoz davası sanıklarının bir üst rütbeye terfi ettirilmesi kararına itiraz etti.

Başbakanlık, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin (AYİM), Balyoz Darbe Planı davası sanıkları Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun “Bir üst rütbeye terfi ettirilmesi” kararına itiraz ederek, kararın düzeltilmesini talep etti.

Kaya, Gavremoğlu ve Helvacıoğlu 2010 YAŞ Toplantısı’nda ‘darbe davası sanığı’ oldukları için terfi ettirilmemiş ve buna itiraz etmişlerdi. AYİM Daireler Kurulu’nda 24 Aralık 2010 da yapılan görüşmede oybirliğiyle işlemin iptaline karar verilmişti.

MİLLİ SAVUNMA DA İTİRAZ ETTİ

AYİM’in işlemin iptaline ilişkin gerekçeli kararında, davacıların bir üst rütbeye terfine kanunen bir engel bulunmadığı belirtilerek, “işleminin hukuka aykırı olduğu değerlendirilmiştir” denilmişti. Bu karar üzerine 22 Kasım 2010 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından söz konusu generaller ve amiral açığa çıkarılmışlardı. AYİM, açığa almanın yürütmesinin durdurulması istemini reddetmişti. Milli Savunma Bakanlığı’nın da daha önce Tümg. Kaya ve Tuğa. Gavremoğlu için karar düzeltme başvurusu yaptığı bildirildi.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler