YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terfi için özel hastaneye gittiler
Terfi için özel hastaneye gittiler
29 Kasım 2010 09:26
Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri iddia edildi.

Yüksek Askeri Şûrâ'da (YAŞ) terfileri gündem oluşturan bazı generallerin kalp rahatsızlıkları nedeniyle Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi olmak yerine terfilerinin tehlikeye girmemesi için özel hastanelere yöneldiği belirlendi. Geçtiğimiz Ağustos ayındaki YAŞ'ta Ege Ordu Komutanlığı'na atanan Orgeneral Nusret Taşdeler'in de aynı düşünceyle iki farklı hastanede koroner by-pass ameliyatı geçirdiği ortaya çıktı.

FARKLI İSİMLE KAYIT

Taşdeler, ilk koroner by-pass ameliyatını Korgeneral rütbesiyle 8. Kolordu Komutanlığı yaptığı dönemde 20.05.2005 tarihinde yattığı Elazığ'daki Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi'nde oldu. Hastane yatış raporunda Taşdeler'in kendi adı kullanılırken, laboratuar sonuç belgesinde 'Ali Kalkan' ismi kullanıldı. Üzerine kalemle 'Nusret Taşdeler' yazılı laboratuar sonuç belgesinin yaş hanesinde ise '106' ifadesi yer aldı. 444591 Hasta Dosya Numarası ile Fırat Tıp Merkezi'nde ameliyat olan Taşdeler'in bir diğer laboratuar sonuç belgesinde ise 'Lab Çıkış Tarihi' eksik olarak yazıldı. Tarih belgeye '20.05.200' olarak işlendi.

İKİNCİ AMELİYAT ÖZEL HASTANEDE

Taşdeler, Korgeneral rütbesiyle görev yaptığı 25.12.2007 tarihinde ise yattığı Ankara'daki Özel Mesa Hastanesi'nde bir kez daha koroner by-pass ameliyatı geçirdi. Taşdeler için 25.12.2007 tarihli 'Stent Kullanım Raporu' düzenlendi. Raporda Taşdeler'in adresi 'Genelkurmay Karargahı Bakanlıklar-Ankara' olarak işlendi. Hastanede 5 gün kalan Taşdeler'e koroner by-passs ameliyatıyla stent takıldı.

Sağlık kurulu kararı şart

Emekli Tabip Albay Mustafa Kahramanyol: Kalp ameliyatı geçiren biri zor görev ifa edemez. Bu nedenle böyle bir ameliyatı geçiren kişinin sağlık kurulundan geçmesi lazım. Ama sıkıntı yaşamamak için sivil hastane tercih ediliyor. Böylece ne olduğundan kimsenin haberi olmuyor. Normalde GATA'da tedavi görmesi gerekir. Ancak acil durumlarda sivil hastane olabilir. Böyle bir durumda da yine sağlık kurulundan geçmesi gerekiyor.
(Yeni Şafak)
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler