YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terfi almadan emekliye...
Darbe iddiasıyla açılan davaların sonuçlanmaması halinde bazı askerler emekliye sevk edilecek. Bu kapsamda Balyoz ve Ergenekon davalarında yargılanan subayların terfi alamadan emekli olma ihtimali var.
Terfi almadan emekliye...
18 Temmuz 2010 / 09:21 Güncelleme: 18 Temmuz 2010 / 09:36

Darbe iddiasıyla açılan davaların 4 yılda bitmemesi halinde terfisi gelen bazı askerler emekli edilecek.

134 General ve amiralin terfisinin ele alınacağı 2010'un ilk Yüksek Askeri Şûrası (YAŞ) 1-4 Ağustos'ta gerçekleşecek. Darbe iddiaları nedeniyle halen yargılanan 13 generalin YAŞ'taki durumu da merak konusu oldu. Ancak,TSKPersonel Kanunu'nun 65. maddesine göre, bir davada tutuklu yargılanan ya da hakkında kesin hükme varılmamış subaylar terfi alamıyor. Bu madde "Tutuklu ya da tahliye edilmekle beraber kovuşturma veya duruşması devam eden veya hakkında verilen hüküm henüz kesinleşmemiş bulunanların terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz" hükmünü içeriyor. Bu davaların sonuçlanmasının, generallerin bekleme süresi olan 4 yılı aşabileceği öngörülüyor. Bu durumda Balyoz ve Ergenekon davalarında yargılanan subaylar terfi alamadan emekli olabilir. Bunun en belirgin örneğiniİrticaile Mücadele Eylem Planı'nı hazırlamakla suçlanan Kurmay AlbayDursun Çiçekoluşturuyor. Geçen yıl da terfi alamayan Çiçek'in dosyası, 65. madde gereği "tutuklu" olduğu için bu yıl da görüşülmeyecek. Çiçek, serbest bırakılsa bile 4 yıllık bekleme süresi dolacağı için 2011'de tuğamiral rütbesi alamadan emekli olacak.

13 SANIK GENERAL VAR

Balyoz'da tutuklanıp tahliye edilen Tuğgeneral İhsan Balabanlı da hakkında kesin hüküm verilmediği için terfi edemeyecek. İddialar nedeniyle ifadeleri alınsa dahi haklarında dava açılmayanların terfileri ise YAŞ'ta görüşülebiliyor. Ergenekon kapsamında ifade veren Deniz Eğitim Komutanlığı'nda görevli Kurmay Albay Levent Görgeç, geçen yılki YAŞ kararlarında generalliğe terfi ettirilmişti. Haklarında darbe iddiasıyla açılmış dava olup terfi sırasındaki diğer isimler şunlar: Korgeneral Nejat Bek, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, tümgeneraller Gürbüz Kaya, Ahmet Yavuz, Salim Erkal Bektaş, Abdullah Dalay, Halil Helvacıoğlu, Tuğgeneral Kasım Erden, Hakan Akkoç, Ali Aydın, Tuğamiral Mustafa Karasabun, Ahmet Türkmen, Abdullah Gavremoğlu.
Sabah

ordu,dedelerimize şehitlik mertebesini ulaştıran kurumdur...
 // ibrahim çelikoğlu
Orduyu yıpratan olamaz.Orduyu yıpratmaya kalkışan insan değildir.
Ordu,namusumuzu,şerefimizi,malımızı,canımızı herşeyimizi korumak kollamak için kurulmuştur.Kötüler olmasın diye.Cumhuriyet,Demokrasi,vatandaşların hakları için kurulmuştur.Ve..Vatandaş bu uğurda ölmek için var olduğunu bilir.
Ordu bu yüzden pislik kaldırmaz,kaldıramaz.Eleştiriler iyilik yapma girişimleridir.İnsan bilmeden yanlış yapmış olsa,orduya pislik bulaşmaz.Döğrular yok olmaz.Doğru...
18 Temmuz 2010 12:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler