YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tepside ekmek ve bayrak
Van'a yaptığı ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na, tepsi içinde ekmek ve bayrak sunuldu.
Tepside ekmek ve bayrak
09 Kasım 2011 / 18:24 Güncelleme: 09 Kasım 2011 / 18:46

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Van'daki depremin ardından ezeli ve ebedi kardeşliğin yansımasının yaşandığını belirterek, ''Millet olarak zor zamanlarda daha bir kenetleniyoruz'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Van'daki temaslarının ardından, depremden en çok etkilenen merkeze bağlı Alaköy'e gitti.

Köylülerin yoğun ilgi gösterdiği Davutoğlu çifti, çocuklara bayramlık hediye dağıttı. Köy muhtarı ve okul müdüründen bilgi alan Davutoğlu, kendisiyle sohbet eden bir kız çocuğuna, ''Pazartesi günü okul açılıyor, yılmak yok. Ben de öğretim üyesiyim, gerekirse ben de gelir size ders veririm'' dedi.


-Tepside Türk bayrağı ve ekmek-


Davutoğlu çiftinin ikinci durağı ise Pirgarip köyü oldu. Burada Davutoğlu'na tepside Türk bayrağı ve ekmek sunan 90 yaşındaki Çiçek Irmak, Kürtçe konuşarak, ''Bizim iki değerimiz var, biri ekmeğimiz, diğeri de bayrağımız'' dedi.

Irmak'ın elini öptükten sonra, ekmekten bir dilim alan, bayrağı da öperek alnına koyan Davutoğlu, ''Allah rızkınızı helal ve bol, bayrağınızı da daim eylesin'' karşılığını verdi.

Davutoğlu, köy ziyareti sırasında, depremden önce kemik iliği nakli olan, depremde ise evleri zarar gördüğü için ilaçlarını kullanamayan ve Sare Davutoğlu'nun girişimleriyle Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Araştırma Hastanesine yatırılan Gülcan Tanlak'ın ailesiyle görüştü.

Davutoğlu çifti, Tanlak'ın yanına annesinin de getirilmesi için çalışma başlattı.


-''Ezeli ve ebedi kardeşliğin yansıması''-

 

Bakan Davutoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin en başından itibaren millet olarak büyük bir sınav verdiklerini söyledi.

Millet olarak seferber olduklarını belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

''Büyük bir kardeşlik duyguları içinde kampanyalar düzenlendi. Sivil toplum ve resmi kurumlarımız tam bir seferberlik halinde, kardeşlik bilincini yaşattık. Depremin ilk gününde başbakanımızın bizzat gelmesinden sonra bakanlar olarak Vanlıları yalnız bırakmadık. Bundan sonra da Vanlı kardeşlerimizin yanında olacağız. Bundan sonra yaraları sarma vakti. Allah bir daha böyle acılar göstermesin. Bugün burada ezeli ve ebedi kardeşliğimizin yansımasını yaşıyoruz. Millet olarak, zor zamanlarda daha bir kenetleniyoruz. Acıların sarılması için herkes üzerine düşeni yapacak. Cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın ve diğer bakanlarımızın ziyaretiyle bir devlet millet kenetlenmesi oldu. Bundan sonra da böyle olacak.''

Ziyaretlerinde ihtiyaçların yerinde tespit edildiğini dile getiren Davutoğlu, bu ihtiyaçların karşılanması için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Yaklaşan kış ayında Erciş ve Van'ı yalnız bırakmayacaklarını belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Onlara yalnız olduklarını hissettirmeyecek, onları soğukla baş başa bırakmayacağız. Dostluk ve kardeşliğimizi yaşatacağız. Pazartesi eğitim başlıyor. Öğrencilere 'yılmak yok' dedik. En zor şartlar altında bile ara verilmemesi gereken şey eğitimdir. Öğrencilerimiz bütün acılara rağmen bir bayram sevinci içindeler. Ermeni teröründen hayatını kaybeden diplomatlarımızın çocuklarına yardım için kurulan Dışişleri Mensupları Eşleri Derneği de Erciş'e bir okul veya yurt yapacak. Bakanlık olarak da gerekli desteği vereceğiz.''

Davutoğlu, Alaköy'de hizmet veren Fatih Belediyesinin çevre köylere de hizmet götürdüğünü dile getirerek, birçok belediyenin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin çok güzel faaliyetlerini gördüklerini söyledi.

Bakan Davutoğlu ve eşi, Pirgarip köyü ziyaretinin ardında karayoluyla Erciş'e hareket etti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler