YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teoman Koman'ı nasıl mı bilirdik?
Teoman Koman'ı nasıl mı bilirdik?
14 Aralık 2013 20:00
Türkiye'nin son 50 yılındaki bir çok kritik süreçte aktif rol alan Teoman Koman'ın ölümü, Yeni Asya gazetesi karikatüristi İbrahim Özdabak'ın geçtiğimiz aylarda çizdiği karikatürü akıllara getirdi.

Adnan Menderes'i tokatlayan ve 28 Şubat davasından yargılanan eski Jandarma Komutanı emekli orgeneral Teoman Koman'ın ölümü akıllara Yeni Asya gazetesi karikatüristi İbrahim Özdabak'ın geçtiğimiz aylarda çizdiği bir karikatürü akıllara getirdi.
 
Özdabak, Adnan Menderes'i de tokatladığı ortaya çıkan Teoman Koman'ın hayatını tek karikatüre sığdırdı. Banka hortumlamadan faili meçhullere kadar bir çok kanun dışı işlere atıfta bulunan Özdabak, en son Koman'ın 28 Şubat davası kapsamında cezaevine konulmasının ardından dışarıya çıkmasına değiniyor.

141220131533377685019_3.jpg
 
Koman'ı nasıl bilirdiniz?
 
28 Şubat 1997 darbesi sırasında Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman Koman'ın imzasını taşıyan 15 Şubat 1996 tarihli genelge ile kışlalardaki mescitlerde ezan okunması yasaklanmıştı. Ayrıca Koman, TSK'da görev yapan 'sivil' ve 'rütbeli' personele 'namaz' kılmayı yasaklattığı haberleriyle gündeme gelmişti.
 
Koman'ın adı Güneydoğu'da faaliyet gösteren ve gözaltında tuttuğu kişilere çeşitli yöntemlerle işkence uyguladığı ve yargısız infazlar yaptığı iddia edilen JİTEM davasında da anılmıştı.
 
Teoman Koman, emekliliği döneminde İnterbank'ta yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev almıştı. Banka hakkında açılan davada yurtdışına kaçırıldığı iddian edilen 1 milyar dolarile ilişkisi olduğu öne sürülmüştü.
 
28 Şubat Davası sanığı olan Teoman Koman'ın sağlık durumu nedeniyle tahliyesine karar verilmişti.GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler