YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tencere tava hep aynı hava
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fas'a gitmeden önce Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.
Tencere tava hep aynı hava
03 Haziran 2013 / 11:22 Güncelleme: 03 Haziran 2013 / 12:13

"Fas, Cezayir ve Tunus'u kapsayan bir gezimiz var. Bu ziyaterlerde dostukluk grubu başkanları ve işadamları eşlik edecektir. Dostluk ve kardeşlerimiz ile olan bağlantımız ve Fas ile ilişkimiz 16. yüzyıla dayanmaktadır. Fas ile ilişkilerimizi daha üst seviyeye taşımayı istiyoruz. Bölgesel konuları da ele alma fırsatımız olacak. Fas'tan sonra Cezayir'e geçeceğiz. Cezayir ile aramızda kardeşlik ve dostluk bağları var. Bu bağlamda ikili ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz.

Gazi Parkı olayları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili, "Saf temiz, sosyal medyadan aldıkları bilgiler neticesinde oraya katılanları şöyle ayırırsak, bunun dışında, aşırı uçların, organize ettiği böyle bir eyleme maalesef katılma durumunda olanlar var" dedi.

Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili, "Bütün bu olayların içerisinde aktif rol oynayanlardan bir tanesi olarak CHP'nin rolü vardır. Aşırı uçlarla her zaman olduğu gibi bir dayanışması vardır" dedi.

"Milletim bunun cevabımı verecek"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin olarak, "Olay aslında sandıkta AK Parti'yi mağlup edemeyenler, sandıkta AK Parti'yi demokratik yollardan geride bırakamayanlar, bu yollarla bırakabilir miyiz, bunun gayreti içine giriyorlar. Şunu bilsinler ki; Süreç yakın. 10 ay sonra sandık geliyor. Bu sandıkta zaten gereken cevabı milletim verecek. Eğer biz hakikaten antidemokratik bir uygulama yapıyorsak bu ülkede, milletim bizi alaşağı eder ama bunlara zemin hazırlayanlar, bu süreci bu hale dönüştürmüşse, milletim onlara da gerekli olan cevabı en güzel şekilde verecektir'' dedi.

Olaylarda dış bağlantıların parmağı var mı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'ndaki olayların dış bağlantılarıyla ilgili, "Bu olaylarla ilgili istihbarat teşkilatımız çalışmalarını yapıyor. Ama bunların kalkıp 'şuradan buradan' diye diye isimlerini ifşa etmemize gerek yok. Ama onların yetkilileriyle ilgilileriyle bunların görüşmelerini tabiki yapacağız. Hatta hatta gerekirse hesaplaşmasını da yapacağız. Yani bu konuda kararlılığımız var. Ortada görünen bazı gerçekler var. Bize itidal tavsiye edenler, önce kendileri itidal çizgisine gelsinler" dedi.

"Bu ülkeyi onlar değil biz yönetiyoruz!"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yabancı menşeili ve Türkiye'den de bazı firmaların, televizyonlara ve gazetelere verdiği reklamları, rezervasyonları iptal etmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulmasını üzerine, "Bunu kesinlikle doğru bulmuyorum. Arkadaşlarım konuyla ilgili olarak gerekli ilişkileri kurmak suretiyle, buna yönelik adımları atacaklardır. Yerli ve yabancı firmalar bunu, bu olaylarla bağlantılı olarak yapıyorlarsa, bunun bedelini onlar da çok ağır olarak öderler. Onlar bunu bu şekliyle yapıyorlarsa ki biz bunu, şu anda hükümetimize yönelik, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyada toplamakta olduğu şu andaki gayet güzel gelişmelere yönelik bir ideolojik ambargo olarak görürüz ve bununla ilgili de gerekli müdahaleleri yaparız. Çünkü bu şirketler, bu firmalar bu ülkede bizden her zaman ileri derecede destek görmüşlerdir ve bu ülkeyi onlar yönetmeyeceklerdir. Bu ülkeyi biz yöneteceğiz" dedi.

Başbakan'ın konuşmasından satırbaşları:

Başbakan yine yurtdışına çıkıyor diyenler acizdir. Bunlar önceden planlanmış ziyaretlerdir.

Bize itidal tavsiye edenler önce kendileri itidal çizgisine gelsinler.

Benim bugün 160'ya yakın polisim yaralanmıştır.

İstanbul'da başbakanlık ofisimiz polis kulübesine varana kadar taşlanmıştır ve bunları yapanlar bellidir.
Biz dik dururuz ama dikleşmeyiz.

Tencere tava hep aynı hava. Bunları geçmişte de gördük.

Türk baharı yönündeki haberler afaki. Arap baharının olduğu ülkelerde çok partili bir sistem, her isteyenin seçime katılabilmesi gibi bir imkan var mıydı. Türk baharı yakıştırması yapanlar malesef bu ülkeleri bile tanımıyorlar.

Biz şu anda bahar mevsimini yaşıyoruz. Ama bu bahar mevsimini kışa döndürmeye çalışanlar var.

Evlerinde zorla tuttuğumuz bu ükenin yüzde 50'si var.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler