YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Temel ölçü kamu yararıdır
Yargıtay'dan, basın özgürlüğü dersi: Temel ölçü kamu yararıdır
Temel ölçü kamu yararıdır
16 Haziran 2012 / 09:40 Güncelleme: 16 Haziran 2012 / 09:41
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, özel yetkili hakim ve savcıların görevden alınması için verilen kararname teklifiyle ilgili yapılan yayınları basın özgürlüğü olarak değerlendirdi.

Kanuna aykırı kararnamenin sahibi olan eski HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un, Zaman, Vakit ve Taraf'a açtığı davalarda verilen tazminat kararlarını bozan Yargıtay, köşe yazısı ve haberlerin 'eleştiri' sınırında olduğuna hükmetti. Yargıtay kararında, son günlerde gündeme gelen ses kayıtlarının yayınlanmasının kişilik haklarını ihlal edip etmediği tartışmasına da cevap niteliğinde değerlendirmeler yapıldı: "Basın özgürlüğü ile kişilik değerlerinin karşı karşıya geldiği durumlarda; hukuk düzeninin çatışan iki değeri aynı zamanda koruma altına alması düşünülemez. Temel ölçüt kamu yararınadır."

Eski HSYK üyesi Ali Suat Ertosun, 2009 yılında verdiği kanuna aykırı kararname teklifi ile Ergenekon, KCK ve fail-i meçhul cinayetler soruşturmalarını yürüten hakim ve savcıların görevden alınmasını istemişti. Ertosun'un teklifi krize dönüşmüş, Adalet Bakanlığı'nın kararnamedeki değişiklikleri reddetmesi üzerine girişim başarısız olmuştu. Ayrıca Ertosun'un Ergenekon davası sanıklarından Engin Aydın'la bir araya gelmesi tepki çekmişti. Ertosun'un bu girişimlerini Zaman, Taraf ve Vakit gazeteleri eleştirdi. Ertosun da gazetelerdeki haber ve yazılara karşı tazminat davası açtı. Ertosun, gazetemiz Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın 'Arsızlık mı, yüzsüzlük mü?', 'Bu ne biçim kişisel ilişkiymiş?' yazıları ile Vakit gazetesinin 'HSYK, KCK'nın bitmesini niye istemez', 'Ertosun ısrarla Nuriş'i Uşak'a nakletti, ardından isyan çıktı' yazılarına ve Taraf Gazetesi'ndeki Önder Aytaç'ın köşe yazısına karşı tazminat davası açtı. Ertosun, yazılarda kendisine yönelik ağır hakaret ve isnatlarda bulunulduğunu, yazıların abartılı ve gerçek olmayan ifadeler içerdiği iddiasında bulundu. Yerel mahkeme, tazminat taleplerini kısmen kabul etti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ise bu kararları bozdu.

Yargıtay kararında, HSYK toplantıları sırasında kararname krizi yaşandığı, kurul başkanı ve Adalet Bakanı'nın basına verdiği beyanlardan ve çıkan haberlerden anlaşıldığı belirtildi. Davacı Ertosun'un, Ekrem Dumanlı'nın 'Arsızlık mı, yüzsüzlük mü?' başlıklı yazısında HSYK görüşmeleri sırasında Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak dışında özel yetkili hakim ve savcıların görev yerlerinin değiştirilmesi talebinin değişik yorumlarla eleştirildiği, Ertosun'un Kurul'daki kritik görevi sebebiyle eleştiri niteliğindeki bu yazıya katlanması gerektiği belirtildi. Yazıda, davacıya 'arsız' nitelemesinin yapılmadığı ve hukuka aykırılık unsurunun bulunmadığı kaydedildi. Ertosun'un tazminat davasının tümden reddedilmesi gerektiği belirtildi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler