YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Telekulakta sevgili skandalı
İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü, filmlere konu olabilecek bir dinleme skandalıyla sarsıldı.
Telekulakta sevgili skandalı
28 Eylül 2009 / 08:40 Güncelleme: 28 Eylül 2009 / 08:48

İstihbarat astsubayı sahte evrakla dört telefonu teknik takibe aldı. Astsubay bir ay sonra yakalanınca "Şüphelendiğim sevgilimi dinledim" dedi.

Sabah gazetesinin manşetten verdiği özel habere göre, Murat B. adlı teknik istihbarat astsubayı, sahte imzayla üç aylık teknik takibe dayalı evrak düzenledi. Birinci ayın sonunda dinleme Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı'nda görevli bir kadın memurun dikkatini çekince olay açığa çıktı.

Jandarma'nın yürüttüğü idari tahkikat sonucunda İstanbul Maslak'ta görev yapan Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Murat B. "resmi belgede sahtecilik, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek" suçlarından mahkemeye sevk edilerek tutuklandı.

SEVGİLİSİNİ KISKANDIĞI İÇİN DİNLEMİŞ

Murat B.'nin amiri Cengiz Ö. ile mesai arkadaşı Murat T. de kamu görevlisi olarak işlenen bir suçu bildirmedikleri gerekçesiyle tutuksuz yargılanıyor. Murat B. ifadesinde, dinlediği telefon numalarından birini sevgilisi Hatice Ç.'nin kullandığını, Hatice Ç.'yi kıskandığı için dinlediğini söyledi.  

HATİCE Ç. SIR OLDU

Murat B., "Bu numaraları sevgilimin çantasındaki bir kartvizitte gördüm, tek tek arayarak hepsinin erkekler tarafından kullanıldığını tespit ettim" dedi. 20 Haziran-22 Temmuz 2009 arasındaki dinlemeye adı karışan Hatice Ç. olayın ardından sır oldu. Hatice Ç.'nin ifadesinin alınmaması dikkat çekti.

NUMARA HASAN ATILGAN ADINA ÇIKTI

Sabah'ın ele geçirdiği belgelere göre, astsubay Murat B. geçen Haziran ayında dört telefon numarası için evrak hazırlama işine girişti. Hazırladığı senaryoya göre, bu numaraları kullananlar İran'dan Hollanda'ya uzanan bir uyuşturucu kaçakçılığı olayının aktörleriydi. Jandarma Astsubay Murat B., senaryosunu, 16 Haziran 2009'da 2224232 numaralı haber elemanı ile yapılan hayali bir görüşmeye dayandırdı. Hazırlanan evraka göre, dinlenen telefonlardan ikisi, telefonun kayıtlı sahibi Yasa Çeliktaş tarafından kullanılıyordu. Hakkında dinleme kararı çıkarılan ve Aziz Şükrü'nün kullandığı belirtilen telefonlar ise Mahmut Kağnıcı ile Hasan Atılgan'a kayıtlı. Astsubay yakalanınca bu numaralardan 0536 ile başlayanı sevgilisinin kullandığını söyledi.

BU YOLLA HERKES DİNLENEBİLİR

Bir istihbarat yetkilisine göre, bu tür kafa karıştırıcı unsurlar dosyaya, bazen gerçekte dinlenen kişiyi gizleme amacıyla eklenebiliyor. Bu tür durumlarda araya giren paravan isimler, asıl dinlenen kişiyi maskelemeye yarıyor. Hukukçular, hâkimlerin ve savcıların telefon dinleme kararları verirken daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler