YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Telekulak polislere yakalama emri çıktı!
Telekulak iddianamesini hazırlayan Adana Başsavcıvekili Ali Doğan, Adana eski İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin ile İstihbarat Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin’inde bulunduğu 9 sanık hakkında yakalama çıkarıldı.
Telekulak polislere yakalama emri çıktı!
05 Mayıs 2014 / 23:45 Güncelleme: 05 Mayıs 2014 / 23:16

Haber10'da yer alan haberin iddiasına göre, Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 sanık hakkındaki yürütülen soruşturma sonunda hazırlanan telekulak iddianamesini kabul etti. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yazdığı iddianameyi kabul etti. İddianamede, Adana eski İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin ile İstihbarat Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin’inde bulunduğu 9 sanık hakkında yakalam çıkarıldı. İddianamede polislerin imzaları ve paraflarının bulunduğu ‘dinleme talep formu’na dikkat çekildi.

İddianamede polislere “Kamu Görevlisinin Resmi Belgede Sahteciliği, İftira, Suç Uydurma, Haberleşmenin Gizliliğini İhlal, Kişiler Arasındaki Konuşmaların Dinlenmesi ve Kayda Alınması, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal ve Kişisel Verilerin Kaydedilmesi” suçlamalarında bulunuldu.

Delilleri karartma şüphesi var

İddianamede Savcı Doğan, söz konusu şüphelilerin pek çok hakim savcıyı ve kamu görevlisini benzer şekilde ve sistemli şekilde yasa dışı dinledikleri hususundaki soruşturmalar ve bu soruşturma içeriği ve mevcut somut ve güçlü deliller bulunması ve kasıtlarının ve suça iştirak iradelerinin yoğunlu ğudikkate alındığında ve şüphelilerin konumları ve görevleri gereği delilleri karartma şüphelerinin devam ettiği ve dosyada güçlü somut deliller olduğu dikkate alınarak şüphelilerin yakalanmasına karar verdi.

78 yıla kadar hapisleri isteniyor

İddianamenin kabul edilmesiyle açılan telekulak davasında yer alan sanıklar istihbaratçı kimlikleriyle dikkat çekiyor. Sanıklara 31 yıldan 78 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede şüphelilerin sahte isimlerle hakim ve savcıları, cebir tehdit kullanarak zorla haraç almak, silahla adam yaralamak, çek senet tahsilatı yapmak gibi haksız ekonomik çıkar sağlamak üzere örgüt kurduğu ve yönettiği gerekçesiyle dinledikleri kaydedildi.

Yoğun suç kastı

İddianamede tüm dinlemelerin yasadışı, bilerek ve yoğun bir suç kastı ile yapıldığı kaydedildi. Şüphelilerin yasa dışı dinlemeleri yaptığı süreçte emniyet görevlisi olduğuna dikkat çekilen iddianamede, “ Dinleme kararı alınırken taleplerin sahte isim kullanılarak Hakim,Savcılara yönelik olduğunu bilmedikleri iddiası dosyadaki delillerle uyuşmamaktadır. Çünkü bazen bir yılı bulan,ek uzatmaların olduğu dinlemelerde, dinlediği insanların hakim - Savcı veya Mahkeme başkanı olduklarını bilmemeleri hayatın olağan akışına aykırıdır. Çünkü dinlenen Hakim ve Savcıların sayısal fazlalığı ve süreler dikkate alındığında "bilmiyordum" savunması kabul edilemez” şeklinde kaydedildi.

Bilerek isteyerek, organize şekilde

Savcı Doğan iddianamede, tüm delillere bakıldığında şüphelilerin suç içeriğini bilmedikleri şeklindeki beyanlarının hayatın normal akışına uymadığını vurguladı. Şüphelilerin bu suçları işlerken belli bir organizasyon içerisinde hareket ettiklerine dikkat çekilen iddianamede, sanıkların, bilerek isteyerek ve sistemli hareket etmek suretiyle planlı ve önceden öngörülmüş bir işbölümü çerçevesinde bu suçları işledikleri sonucuna varıldığı kaydedildi.

Yasa dışı dinlemeler idari olmaz

Savcı Doğan, dinlemelerin hakim kararı ile olması, dinlenen kişilerin sahte isimler ve suç uydurmak suretiyle yapılan taleplerle gerçekleşmesi eylemi suç olmaktan çıkarmadığını vurguladı. Bu yasadışı dinlemelerin idari bir görev olamayacağını kaydeden savcı Doğan, polislerin dinlemenin talep evraklarından itibaren tape imha tutanağı tutulmasına kadar tüm aşamalardan sorumlu ve haberdar oldukları kaydedildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler