YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Telekulak' davasında 31 sanığa tahliye yok
'Telekulak' davasında 31 sanığa tahliye yok
23 Eylül 2016 23:08
Siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı birçok kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla 145 kişinin yargılandığı davada tutuklu 31 sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde izleyiciye ve basına kapalı yapılan  duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Edinilen bilgiye göre, bugünkü celsede sanık avukatlarının  savunmalarının dinlenilmesinin ardından, tutuklu sanıklar, tahliye taleplerine  ilişkin beyanda bulundular.

Mahkeme heyeti, cumhuriyet savcısının da talebi doğrultusunda, Ramazan  Akyürek ile eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcıları Lokman Kırcılı ve Hami  Güney'in arasında bulunduğu 31 tutuklu sanığın tutukluluklarının devamına karar  verdi.

Heyet, gelmeyen sanıkların zorla getirilmelerine ve yakalanamayan  sanıklar hakkındaki yakalama emirlerinin infazının beklenmesini kararlaştırdı.  Hazır bulunan şikayetçilerin davaya katılma taleplerini kabul eden heyet,  duruşmayı erteledi.

Davanın geçmişi

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, siyasiler, gazeteciler, yargı  mensupları ve iş adamları dahil 48 kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla eski  Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire başkanları Ramazan Akyürek ve Ömer  Altıparmak'ın da arasında yer aldığı 50 sanığı yargılıyordu.

Sanıklar, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan, bazı Cumhurbaşkanlığı  danışmanları ile Anayasa Mahkemesi üyelerinin yakınları, hakim, gazeteci, iş  adamı, siyasetçi, emniyet müdürü ve insansız hava aracı projesinde yer alanların  da arasında olduğu 48 kişiyi, dosyalara farklı isimlerle dahil ederek dinlemekle  suçlanıyordu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bir süre önce, 139 kişi hakkında,  Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü  İstihbarat Şube Müdürlüğünde yapılan usulsüz dinlemelere ilişkin Ankara 2. Ağır  Ceza Mahkemesinde dava açmıştı. Mahkeme, bu davayla Ankara 4. Ağır Ceza  Mahkemesindeki davanın sanıklarının çoğunun ve dinlenen mağdur ile müştekilerin  bir kısmının aynı olduğuna dikkati çekerek, mükerrer yargılamanın önlenmesi için  davaların birleştirilmesini talep etmişti.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi de talebi kabul ederek, dosyaların  birleştirilmesine karar vermişti. Birçok kişinin iki davada da sanık olması  nedeniyle birleşen davayla birlikte sanık sayısı 145 oldu.

Sanıklar, "terör örgütü FETÖ/PDY üyesi olma", "kişiler arası aleni  olmayan konuşmaları dinleme", "iftira", "evrakta sahtecilik" ve "kamu  görevlisinin resmi belgede sahteciliği" gibi suçlardan yargılanıyor.

Davanın mağdur ve müştekileri arasında Başbakan Yardımcısı Tuğrul  Türkeş, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, MHP Ankara Milletvekili  Erkan Haberal ve MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, CHP İzmir Milletvekili  Mustafa Balbay, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, eski bakanlar Koray  Aydın, Abdullatif Şener ve Namık Kemal Zeybek, eski Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı  Ahmet Ertürk, emekli Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, eski İstihbarat  Dairesi Başkanı Sabri Uzun, eski Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal, Başbakan  Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un eşi Sevgi Kurtulmuş, gazeteciler Aslı Aydıntaşbaş,  Ahmet Hakan Coşkun, Akif Beki, Fatih Çekirge, Sedat Ergin, Cüneyt Ülsever,  Hüseyin Gülerce, Nuri Elibol, Uğur Dündar, Cüneyt Özdemir, merhum gazeteci Mehmet  Ali Birand, şarkıcı Çelik Erişçi, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, iş  adamları Cavit Çağlar, Ali Koç, Rahmi Koç, Vuslat Sabancı, Nihat Özdemir, emekli  Orgeneral Hurşit Tolon ile bazı bürokrat, emniyet mensubu, siyasetçi ve iş adamı  bulunuyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler