YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Telekulak çetesinden sonra sıra onlarda...
Emniyet'teki paralel yapılanma operasyonu kapsamında tele kulak çetesini ortaya çıkaran mülkiye müfettişlerinin yeni adresi kanunsuz dinlemelere son onayı veren İstihbarat Dairesi oldu.
Telekulak çetesinden sonra sıra onlarda...
27 Ağustos 2014 / 19:59 Güncelleme: 27 Ağustos 2014 / 20:04

Devlet, 17 Aralık darbe girişimin ardından paralel yapıya karşı alarma geçti. 52 ilde devam eden paralel yapı soruşturmaları, 81 ilin istihbaratını kontrol eden Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi'ne ulaştı. İçişleri Müfettişleri, İstihbarat Dairesi'nin kozmik arşivlerine girerek kanunsuz dinlemelere onay veren yetkilileri mercek altına aldı. Resmi prosedüre göre illerdeki istihbarat şubeleri mahkemelerden aldıkları dinleme izinlerinin ardından onay talep formu düzenleyerek İstihbarat Daire'sinden de bir onay alması gerekiyor.

IMEI kabul edilmiyor

Daireye iletilen talepte, mahkemelere sunulan yazılarda olduğu gibi kod isimler ve IMEI numaraları kabul edilmiyor. Dinlemeyi yapan şube, dinlemek istediği şahsın kimlik ve adres bilgileri ile telefon numarasını açık bir şekilde İstihbarat Dairesi'ne bildirmek zorunda. Usule uygun gönderilen talebin istihbarat yetkilisi tarafından kabul edilmesinin ardından dinleme işleminin başlatılması için karar TİB'e gönderiliyor. İstihbarat ile TİB'in işbirliğiyle dinleme işlemi başlatılabiliyordu.

İnceleme TİB'e uzandı

Emniyet İstihbarat Dairesi'nin pasif durumdaki teknik takip bilgileri ile log kayıtlarının 2009 ve 2013 yıllarından iki kez silinmesiyle kanunsuz dinlemelere onay vererek kararı TİB'e gönderen polis şeflerinin kimlikleri gizlenmeye çalışıldı. İstihbarat arşivinde yapılan çalışmada, dinlemelerin büyük bölümünde sorumluluğu bulunan yetkililerin ismine bu sebeple ulaşılamadı. Bunun üzerine çalışmalar TİB'e kaydırıldı. Silinen TİB kayıtlarının geri dönüştürülmesi için çalışma başlatılırken işlemin sonunda kanunsuz dinlemelere onay veren sorumlular ortaya çıkarılacağı belirtiliyor.

Polisler zirveyi yaktı

İstanbul ve Adana'da tele-kulak ve casusluk kapsamında gözaltına alınan polisler de dinlemelere İstihbarat Dairesi ve TİB'in onay verdiğini ifade ederek sorumluluk sahası olarak Ankara'yı işaret etmişti. İçişleri Bakanlığı, 52 ilin Emniyet Müdürlüğü'nde olduğu gibi Emniyet İstihbarat Dairesi'de inceleme yapmak üzere de müfettiş görevlendirdi. Paralel yapının emniyet ayağının kalesi olarak gösterilen İstihbarat Dairesi'ndeki incelemenin ardından sorumluların ismi dava açılması için savcılığa gönderilecek.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler