21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,848
 • BIST95.093
 • Dolar4,7367
 • Euro5,4882
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2749
 • İstanbul31 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır35 °C
 • Bursa27 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep32 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Telefon dolandırıcılığında son nokta!
Kanalahaber.com Genel Yayın Yönetmeni Ogün Öcek telefon dolandırıcılığı ile ilgili eşinin ve kendisinin başına gelen talihsiz olayı anlattı. Öcek polisin bile bilmediği kişisel bilgilerin dolandırıcıların eline nasıl geçtiğini merak ettiğini söyledi.
Telefon dolandırıcılığında son nokta!
18 Kasım 2015 / 14:10 Güncelleme: 18 Kasım 2015 / 15:01

Kanal A da yayınlanan ve Fahrettin Damga ile Celal Kazdağlı'nın sunduğu Son Durum programına katılan Kanalahaber.com Genel Yayın Yönetmeni Ogün Öcek eşinin ve kendisinin başına gelen telefon dolandırıcılığı olayını izleyenlerle paylaştı.

Öcek telefon doladırıcılarının organize bir şekilde çalıştığını ve polisin bile erişemediği kişisel, ailevi ve banka bilgilerine üçüncü şahısların nasıl eriştiğini kimsenin bilmemesinin şaşırtıcı olduğunu söyledi. 

Ogün Öcek eşinin başına gelen olayı şöyle anlattı: 

Olay eşimin başına geldi. İki gün önce ev telefonundan arıyorlar. Polis olduklarını ve Eryaman 4. Etap karakolundan aradıklarını söylüyorlar. Diyorlar ki internet faturanızda son zamanlarda artış var. Hattınız dolandırıcılar tarafından ele geçirilmiş. Bu konuyla ilgili sizinle görüşüp yardım almak istedik. Hem cep telefonundan hem ev telefonundan arıyorlar aynı numarayla. Daha önce biz eşimle birlikte orada bir hırsızlık olayı yaşamıştık. 

Banka hesaplarıyla ilgili bilgiler veriyorlar. Sizinle birlikte bu dolandırıcılarla mücadele edeceğiz diyerek harekete geçiyorlar. Eşim bana sorması gerektiğini söyleyince. "Biz Ogün Bey'e de ulaştık iş yerinden alacağız" diyorlar. Psikolojik olarak baskı altına alıyorlar. Her türlü harcama ve kart bilgilerine ulaşıp eşime söylüyorlar ve bizimle ilgili her bilgiye sahipler. 

Birçok akrabamızın ismini söylediler

Akrabalarımın isimlerini söyleyerek yeni bilgiler verip eşimi korkutuyorlar.  "Polisler eve gelip arama yapacak para bulundurmayın evde" diyorlar. "Evden çıkın bankada ne kadar para varsa bize yatırın" diyorlar. Taksiye biniyor ki muhtemelen taksi de onların. Çünkü eve ticari taksi yolladıklarını söylüyorlar. Eşim apartmandan çıkar çıkmaz araç geliyor. Eşim bankaya gidiyor. Bankadaki paraları çekiyor. Bankamatikten hesaplarına yatırılmasına istiyorlar. 

Aman dekontları saklayın

Attığı adımları ve işlem yaptığı kişilerle ilgili bilgiler paylaşıyorlar ve inandırıcılığı artırıyorlar. Bir buçuk iki saat sürüyor bu koşturmaca. Para çekildikten sonra "dekontları saklayın biz sonra size parayı vereceğiz" diyorlar. Eşime ben o sırada ulaşmaya çalıştım. Ulaşamayınca eve gittim. Eşim bankadan paraları yatırınca telefonu kapatıyorlar. Ben ulaşıyorum ve ortak noktada buluşuyoruz. 

Olayın gerçekleştiğini anlayınca kartları iptal ettirdik. Polisi aradık ve karakola gittik. Keçiören ve civarlarında bu olaylar çok fazla olmaya başlamış organize bir iş olduğu belli oluyor. 

rs1-531.jpg

Fiziki takip de yapıyorlar

Eşimin her anını takip ediyorlar ve bineceği taksinin bile dolu olduğunu söyleyip başka taksiye binmesini söylüyorlar ve ses yükselterek psikolojik olarak etki altına alıyorlar. 

Polislerin erişebileceği bilgiler, telefon bilgileri ve banka bilgilerine erişiyorlar. Bu bilgilere herhangi birisinin erişmesi mümkün değil. Organize bir iş olduğu ortada. 

Kimler yakalandı kimler...

Böyle bir olay Ceza hukukçusu Prof. Erdener Yurtcan'ın başına da geliyor. Dolandırıcılar Yurtcan'ı arayıp tanıdığı bir Savcı ismi veriyorlar. Şu an bir terör operasyonu gerçekleştirdiklerini ve verdiklere hesaba para yatırmasını söylüyorlar. Dolandırıcılar paranın Merkez Bankası'na yattığını ve operasyondan sonra iade edileceğini söylüyor. Psikolojik olarak etki altına alıp Erdener Yurtcan'dan tam 4.5 milyon lira alıyorlar. Polis Yurtcan'a dolandırıldığını söyleyince inanamıyor ve Savcının kendini araması sonrası olayın dolandırıcılık olduğu ortaya çıkıyor. 

Canan Karatay da böyle bir olayla karşılaşıyor. Ve 60 bin lira kaptırıyor.

Polisler şaşırıyor ama...

Emniyetin en büyük hatası bu olayları fazla ciddiye almamak. Vermiş olduğumuz bilgilere polis de şaşırıyor fakat bir şey yapmıyorlar. Ben bu konuda birçok bilgiye eriştim polis nasıl erişemiyor!
Polis bu işler için gerekli kanunlar olmadığını söyledi. Halkın hassasiyeti neyse onu kullanarak kişilerin üzerine gidiyorlar. Ve psikolojik baskıyla birçok şey yaptırıyorlar. 

Her bilgimiz ortalıkta

TC kimlik numaralarının ayağa düşmesi bu işe ön ayak oluyor. Emniyetin biraz daha aktif çalışıp bunun organize iş olduğunun farkına varması lazım. 

Devletle şahıs arasındaki özel bilgiler üçüncü kişilerde...

Devlet ile kişi arasındaki bilginin üçüncü kişiler tarafından bilinmesi kimin suçu? Polislerin ciddiye almaması çok kötü. Polisler telefonla yapılan son ses kaydına erişemiyorsa ve ilgilenmiyorsa vay halimize.

KANALAHABER.COM - ÖZEL İÇERİK

 

var bir açığı ki...
 // yotik
bir açığı olmayan bu tuzağa düşmez......
18 Kasım 2015 Çarşamba 19:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler