YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekrar sorgulanabilir...
Tekrar sorgulanabilir...
08 Haziran 2011 08:17
Savcılar, Evren'e işkenceleri de soracak...
12 Eylül darbesinin mimarı dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren'in ifadesinin alınmasının ardından avukatının 'Evren için soruşturma bitmiştir' sözlerinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.
Savcıların Evren'in sadece anayasal düzeni yıkmak, hükümeti ve Meclis'i devirmek suçlarından dönemin kuvvet kademesi için ayrılan soruşturma kapsamında ifadesini aldığı, suç duyurularıyla ilgili soruşturmaların sürdüğü, gerekirse tekrar ifadesinin alınabileceği öğrenildi. Savcılığa ulaşan ve tasnif edilen 600 suç duyurusuyla ilgili özel yetkili savcıların birçok kez Evren'in kapısını çalabileceği bildirildi. 12 Eylül askeri darbesi soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, Ankara'daki soruşturmayı darbeyi gerçekleştiren komuta kademesiyle sınırlı tutma kararı almıştı. Savcıların bu kararı, 12 Eylül darbesini yapan kuvvet kademesinin hayatta kalan üyelerine yönelik soruşturmayı hızlandırmak için aldığı belirtildi. İşkence ve diğer hukuksuz işlemlerle ilgili binin üzerindeki suç duyurusu evrakının tasnifi sonucunda ise benzer nitelikteki suç duyuruları aynı dosyada birleştirildi. Sonuçta suç duyuruları 600 ayrı dosyaya ayrıldı. Komuta kademesine yönelik soruşturmanın tamamlanmasının ardından savcılığın diğer soruşturmalar kapsamında da Evren'in ifadesinin alınmasını isteyebileceği öğrenildi. Öte yandan, önceki gün ifade veren Evren'in olayları yaşıyormuş gibi anlattığı, ilerleyen yaşına rağmen hafızasının canlı olduğu kaydedildi. İfade sırasında Evren'in avukatından yardım almadan savcıların sorularını cevapladığı ifade edildi. (Zaman)
yazıklar olsun sana
 // necmi
iğreniyorum bu adamın haberlerini okurken kafası sulanmış ne dediğini bilmiyor hani yargılanırsam asarım kendimi demişti haydi ne duruyosun as kendini geber bir an önce...
08 Haziran 2011 09:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler