YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekrar hakim önüne çıkacak
Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, İngiltere'de ön duruşma için 20-21 Aralıkta tekrar hakim önüne çıkacak.
Tekrar hakim önüne çıkacak
12 Kasım 2010 / 16:49 Güncelleme: 12 Kasım 2010 / 16:50

KKTC'den İngiltere'ye ağustos ayında gelen ve eylül başında ilk ön duruşmaya katılan Nadir, kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki "Old Bailey" Ağır Ceza Mahkemesinde geçen ay görülen ikinci ön duruşmanın ardından, bir diğer ön duruşmanın gelecek ay yapılması bekleniyor.

Bu hafta başında Nadir'in ve Ağır Dolandırıcılık Dairesi'nin avukatları, savunmalarıyla ilgili topladıkları belgeler konusunda mahkemeye bilgi vermiş ve bir hazırlık ön duruşması daha yapılmıştı.

NADİR'DEN SAĞLIK RAPORU İSTENEBİLİR

Nadir, geçen ayki ön duruşmada iyi duyamadığını söylemiş ve yargıç, mahkeme salonundaki camekanın arkasında durması yerine, avukatlarının yanından duruşmayı takip etmesine izin vermişti.

Gelecek ayki ön duruşma için benzer bir talebi yargıcın kabul etmesi için, Nadir'in iyi duyamadığına dair sağlık raporu getirmesi gerekecek.

DAVA DÜŞEBİLİR

Asil Nadir'in yargılanmasının adil olmadığının savunulacağı duruşmanınsa 14 Mart 2011'de görüşülmeye başlanması bekleniyor. 4 hafta sürecek bu duruşma sonunda yargıç, Nadir'in savunmasını haklı bulursa dava düşecek. Nadir'in haksız bulunması halinde ise asıl yargı sürecine, gelecek yıl ekim ayında başlanması bekleniyor.

Eylül ayındaki duruşmada hakim, Nadir'in bileğine elektronik kelepçe takılmasına hükmetmiş ve gece yarısından sonra sokağa çıkma yasağı getirmişti.

KEFALETLE SERBEST BIRAKILMIŞTI

Asil Nadir, İngiltere'ye girişinde pasaportlarını yetkililere teslim etmiş ve 250 bin sterlin kefalet yatırmıştı. Nadir'in kefalet koşulları arasında, her hafta karakola bildirimde bulunmak ve herhangi bir liman ya da havaalanına üç kilometreden fazla yaklaşmamak da bulunuyor.

Polly Peck adlı şirketin sahibiyken yolsuzluk yapmakla suçlandığı dava öncesinde, 1993 yılında İngiltere'den KKTC'ye kaçan Nadir, geçen ağustos ayı sonunda Londra'ya gelmişti. 69 yaşındaki işadamı, 34 milyon sterlinlik yolsuzluk yapmakla, zimmetine para geçirerek şirketin iflasına yol açmakla ve şirketin hissedarlarını mağdur etmekle suçlanıyor.

Londra'ya gelişinin ardından şehrin lüks semtlerinden Mayfair'de bir eve yerleşen Nadir'e, İngiliz basını büyük ilgi gösteriyor.

BASINDAN DAVAYA YOĞUN İLGİ

Basın, Nadir'in geçmişte İngiltere'de şu anki koalisyon hükümetinin büyük ortağı olan Muhafazakar Parti'ye bağışta bulunduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca, Nadir'e suçlamada bulunan Ağır Dolandırıcılık Dairesindeki birçok yetkilinin ya emekli olduğu ya da öldüğü belirtiliyor. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler