YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekme tokat birbirlerine girdiler
Meclis’te kürsüyü işgal eden CHP’liler, Ak Partili vekillerle tekme tokat birbirine girdi. Kavga sırasında bir stenograf bayıldı...
Tekme tokat birbirlerine girdiler
09 Şubat 2012 / 07:49 Güncelleme: 09 Şubat 2012 / 07:58

TBMM’de CHP’liler iç tüzük değişikliğini engellemek için işgal eylemi yaptı. Başkan Çiçek, 1 saat 20 dakikalık aradan sonra “Görüşmelere devam” deyince, CHP’liler kürsüde bu kez alkışlı protesto yaptı. BDP’liler kürsüye yürüyerek CHP’lileri destekledi, MHP’liler “1 saatten fazla ara verilemez” diye ayağa kalktı. CHP’liler, 4’üncü aradan sonra “Çiçek istifa” sloganı attı.

TBMM’de iç tüzük görüşmelerine başlanması gerginliğe yol açtı. CHP’liler önce komisyon sıralarını daha sonra da kürsüyü işgal etti. Meclisi yöneten Başkan Cemil Çiçek’in uyarılarına karşın kürsü işgali devam etti. CHP’liler ile AKP’liler arasında gerginlik yaşandı.

İlk tepki Başkanvekili Sağlam’a

TBMM Genel Kurulu’nda, AKP, CHP, MHP ve BDP’nin grup önerilerinin ardından, görüşmeleri yarım kalan iç tüzük değişikliği teklifine geçildi. 25 CHP’li milletvekili, teklifin görüşmeleri başlamadan 10 dakika önce komisyon sıralarına oturdu. Bunun üzerine komisyon temsilcileri Bakanlar Kurulu sıralarına oturmak zorunda kaldı. Başkan Cemil Çiçek’in oturumu açmasının ardından CHP’li Akif Hamzaçebi “Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam tarafsız değil. Komisyon sıralarında oturamaz. Başka bir başkanvekili gelsin” dedi. Çiçek, “Bunları burada konuşacağız. Yürüyen bir işlem var. Geçen hafta mutabakata vardık” derken Hamzaçebi, “Mutabakata varılan bir husus yok. Uzlaşma sağlanamadı, sorunu donduralım dediniz” diye ısrar etti.

Komisyon sıralarını işgal ettiler

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, komisyon sıralarının işgali için “Milli iradeye karşı yapılan bir hareket” dedi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise usul tartışması açılmasını istedi. Çiçek, orta yolu bulmak adına kaç gündür gayret ettiklerini ifade ederek usul tartışması açtı. Bu sırada 25 CHP’li komisyon sıralarından ayağa kalkarak kürsüyü işgal etti. CHP’lilerin kürsüye yürümesinin ardından Bakanlar Kurulu sıralarındaki komisyon üyeleri de komisyon sıralarına oturdu. AKP ile CHP’lilerin tartışması üzerine Çiçek, vekilleri “Sükunete davet ediyorum. Böyle bir uslup olmaz, doğru değil” diye uyardı. Çiçek daha sonra oturuma 10 dakika ara verdi ve grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı. Bu sırada AKP’li Fatoş Gürkan’ın kürsüdeki CHP’lilerin fotoğrafını çekmek istemesi üzerine gerginlik yaşandı. CHP’li Aykut Erdoğdu ile AKP’li Metin Külünk birbirinin üzerine yürüdü.

Ara 1 saat 20 dakikaya çıktı

10 dakikalık araya karşın, ara 1 saat 20 dakika sürdü. Bu sürede CHP’liler kürsüde sohbetllerini sürdürdü. Aranın ardından oturumu yeniden açan Çiçek, “İç tüzük görüşmelerine kaldığımız yerden devam edeceğiz. Pek çok itirazınız olabilir ama iç tüzük konuşulurken iç tüzüğe aykırı şekilde işi götüremeyiz” dedi.

Alkışlı protesto, yeniden ara...

MHP’li Oktay Vural ve Mehmet Şandır ayağa kalkarak iç tüzüğün 68. maddesine göre 1 saatten fazla ara verilemeyeceğini bildirirerek birleşimin kapatılmasını istedi. Buna karşı çıkan Çiçek, “68’e göre ara vermedik, müzakere yapmak için ara verdik” dedi. Bu sırada kürsüyü işgal eden CHP’liler alkışlarla protestolarını sürdürdü. BDP Grubu da alkışlarla kürsü önüne yürüyerek CHP’lilere destek verdi. MHP’liler ayağa kalkarak birleşimin kapatılması için ısrar etti. Bu esnada Çiçek, “Bu görüntüyü herkes doğru buluyorsa, Türkiye için iyi bir görüntüyse devam edelim” dedi ve birleşime yeniden 10 dakika ara verdi. Aranın 10 dakikayı da aşması üzerine MHP’li Oktay Vural, “Başkanı çağırsanıza” dedi.

Çiçek: İşgal doğru değil

10 dakikalık ara yarım saati bulurken Meclis’i açan Çiçek, “İç tüzük görüşmelerine kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi. Bu sözler üzerine CHP’liler yeniden alkışlarla protestolarına devam etti. Bunun üzerine Çiçek, “Bir şeyi izah etmem lazım. Alkışlayacaksınız devam edin. Bu meclis çok badire atlattı. Bu görüntüyü Meclis hak etmiyor. Böyle işgal doğru değil. İçtüzüğe de uygun değil tarihe not düşüyorum” dedi ve yeniden 3’üncü kez 10 dakika ara verdi. Aranın ardından AKP’liler CHP’lileri, “Bravo” diye alkışlarken CHP’liler de “Siz de gelin” diye laf attı.

‘Çiçek istifa!’ sloganları ve yuh!

TBMM’de 3’üncü ara 45 dakika sürdü. 21.02’deki aranın ardından 21.48’te birleşim yeniden açıldı. Çiçek, “Kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi. Kamer Genç “2 saattir çalıştıramıyorsunuz” dedi. MHP’li Oktay Vural, “Hukukun gereğini yapın birleşimi kapatın” demesi üzerine Çiçek, “68’e göre ara vermedim. 68 kavga, kavga mı var ki ara vereyim” dedi. Çiçek, ardından soru cevap için 20 dakikalık süreyi başlattı. Soru sorulmaması üzerine maddelere geçen Çiçek’in sesinin alkışlı protesto nedeniyle duyulmaması üzerine ses yükseltildi. Bu sırada kürsüyü işgal eden 50’ye yakın CHP’li “Çiçek istifa” sloganları attı. Oktay Vural ve Atilla Kart, Çiçek’ten birleşimi kapatmasını istedi. Çiçek, “Yerinize oturun sonra konuşalım” derken Kart’ın “Kavga var kapatın” deyince Çiçek “Kavga mı var?” dedi. “Kürsü işgali sebebiyle... Meclisin kürsü işgali nerede baki. Böyle sorun çözülebilir mi? Böyle işgali ne gördü ne hak etti. Herkes kürsüyü işgal ederse ne ifade edecek” dedi.

21.55’te 4’üncü kez ara verildi

21.55’te yeniden 4’üncü kez ara vermek zorunda kalan Çiçek, kürsüden ayrılırken CHP’liler kendisini yuhaladı. AKP’liler de CHP’lileri yuhaladı. AKP sıralarını Elitaş sakinleştirirken “Sakin olun, sabaha kadar buradayız” dedi.

Twitter’dan canlı yayın yaptılar

Bazı CHP ’li milletvekilleri, Genel Kurul’da kürsü işgali sırasında çektikleri fotoğrafları ve Meclis’te yaşanan gelişmeleri sosyal paylaşım sitesi

“Twitter”da takipçileriyle paylaştı.

TBMM TV yayınlayamadı

AKP grup önerisinin kabulünün ardından saat 18.00’de Genel Kurul’a 1 saat ara verildi. TBMM TV yayınlarının saat 19.00’da kesilmesi nedeniyle, Meclis’teki iç tüzük savaşının hiçbir anı ekranlara yansıyamadı. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler