YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekin: Bu bir rezalettir
Tekin: Bu bir rezalettir
10 Mayıs 2011 23:45
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, MHP'deki kaset iddialarıyla ilgili olarak ''Bu bir rezalettir.' dedi.

Türk siyasetinde yaşanmamış şeyler yaşanıyor. İnanıyorum ki toplumun hiçbir kesimi bunları ciddiye almıyordur'' dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Tekin, partisinin Keçiören ilçe teşkilatınca düzenlenen etkinlikte, partisine katılanlara rozet taktı.

Tekin, katılım töreninin düzenlendiği düğün salonuna gelişi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin YGS'deki şifre iddialarını ve son gelişmeleri hatırlatması üzerine Tekin, şunları söyledi:

''Bu soruların muhatabı aslında sayın Cumhurbaşkanı, sayın Başbakan'dır. Sorun kamuoyuna yansıdığında kefil olmaya başladılar. Türkiye'de bir kefalet sistemi başladı. Devletlerde kefalet olmaz, devletin kurumları var. Bu olayların ortaya çıktığı aynı gün, sayın Cumhurbaşkanı ve sayın Başbakan'dan devletin kurumlarını harekete geçirerek 1 milyon 700 bin insanın mağduriyetinin giderilmesi için bu sorunun nereden kaynaklandığını bulmalarını isterdik. Bunlar yapılabilseydi bunlar yaşanmamış olacaktı. Bu sorunun sorumlusu ne yazık ki iktidardır ve sayın Cumhurbaşkanı'dır. İnanıyorum ki yarın sayın Cumhurbaşkanı ve sayın Başbakan bu konuyla ilgili toplumun vicdanını rahatlatacak bir cevap verirler diye düşünüyorum.''

MHP'deki kaset iddialarının hatırlatılması üzerine ise Tekin, ''Bu bir rezalettir, Türk siyasetinde yaşanmamış şeyler yaşanıyor. İnanıyorum ki toplumun hiçbir kesimi bunları ciddiye almıyordur. Öncelikle telefon dinlemeleri vardı, şimdi bunlar başladı. Bunlar siyasette aşağılık şeylerdir, insanların özel yaşamlarına müdahale etmek kabul edilemez. Sadece siyasette değil inançlarımızda da böyle bir şey yok. Bunu kimler yapıyorsa İçişleri Bakanı herhalde bunun gereğini yapacaktır diye düşünüyorum. Savcıların ivedilikle harekete geçmesi gerekiyor. Bu bir rezalettir, başka bir tanımı yok'' diye konuştu.

Tekin, başka bir gazetecinin, ''Görüntüler halen toplatılmadı ancak Deniz Bey'in olayında görüntüler ertesi gün yayından kaldırılmıştı, bununla ilgili görüşünüz nedir '' sorusu üzerine de ''Bu soruyu İçişleri Bakanı ve savcılıklara soracaksınız. Bunların halen piyasada olması, bu basınla falan alakalı bir şey değildir. Bunu yapanlar da ahlaksızdır'' dedi.

Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun YGS'deki iddialarla ilgili son açıklamalarının hatırlatılarak, ''Bununla ilgili elinizde bilgi, belge, kayıt var mı '' diye sorulması üzerine de, ''Benim elimde yok, soruşturma safhası olduğu için herhalde savcılar bununla ilgili açıklama yapar'' diye konuştu.

Tekin, katılım törenindeki konuşmasında ise geçmişte hangi siyasi partiye oy verirse versin tüm vatandaşları CHP çatısı altına beklediklerini söyledi.

Türkiye'ye ''41 söz'' verdiklerini ve tüm projelerinin titiz bir çalışmayla yapıldığını ifade eden Tekin, özellikle aile sigortası projeleriyle yoksulluğu tarihe gömeceklerini kaydetti.

Türkiye'deki sistemin siyasetçileri zenginleştiren, halkı fakirleştiren bir sistem olduğunu ileri süren Tekin, CHP iktidarında ise önce halkın zenginleşeceğini, tüm kesimlerin refahtan pay alacağını söyledi.

Milletin derdini bildiklerini, çözüm önerileri de olduğunu ifade eden Tekin, şöyle konuştu:

''Başbakan her fırsatta Türkiye'nin dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu anlatıyor. Gelişmişlikte 16. sırada olan bir ülkede 15 milyon yoksul olur mu  Dünyanın her yerinde gelişmiş ülkeler vatandaşının yoksulluğunu gidermek zorundadır, onlara aş ve iş bulmak zorundadır. CHP iktidarında Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan her yurttaş devletin bütün kurumlarında birinci sınıf vatandaş olacak, bunu hayal ediyoruz ve mutlaka gerçekleştireceğiz. İktidar milletin telefonlarını dinliyor ancak sorunlarını dinlemiyor. Sayın Başbakan son zamanlarda toplumun en kutsal değerlerini siyaset malzemesi yapıyor. Bütün bu olumsuzlukları gidermek için bir kereliğine de olsa CHP'ye oy istiyoruz. Söz verdiklerimizi yapmazsak size hesap vermek boynumuzun borcu olacak. Bu çürümüş sistemi ortadan kaldırmak için yola çıktık, bunu yapacağız.''

Gürsel Tekin, iktidarlarında taşeron uygulamasına son vereceklerini sözlerine ekledi.

Tekin, konuşmasının ardından, partiye katılanlara rozetlerini taktı.

Etkinliğe, CHP İl Başkanı Tarık Şengül ile bazı milletvekili adayları da katıldı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler