YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEKEL'den sonra yeni dalga...
TEKEL'den sonra bir dalga daha geliyor... Tariş İplikten çıkartılan işçiler de çadır kuruyor...
TEKEL'den sonra yeni dalga...
01 Mart 2010 / 15:27 Güncelleme: 01 Mart 2010 / 15:30

Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayici İşçileri Sendikası (TEKSİF) Genel Merkez Saymanı İbrahim Önder, faaliyeti geçen yıl durdurulan TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Kooperatifleri Birliği iştiraki Çiğli İplik Fabrikasında işten çıkarılan 560 işçinin hakkını alabilmesi için TARİŞ Genel Müdürlüğünün önünde çadır kuracaklarını söyledi.

Çiğli İplik Fabrikasında fabrikanın kapanmasını protesto eden işçilerle bir araya gelen Öner, konferans salonunda yaptığı konuşmada, tesisin çalışıp üretimin devam ettirilmesi için girişimlerde bulunduklarını ancak TARİŞ yönetiminin karşılarında ''kapı duvar olduğunu'' savundu.

Öner, şöyle konuştu:

''TARİŞ yönetimine 'Üretelim, makineler çalışsın, insanlar işsiz kalmasın' diye öneri götürdüğümüz halde yanıt alamadık. Önerilerimize gerçekçi olmayan şekilde yaklaşıldı. Gönül isterdi ki yılların TARİŞ'i üretim yapsın, markasını devam ettirsin ama bu pek mümkün görünmüyor artık. İşçi arkadaşlarımızın içeride kıdem tazminatı ve diğer alacakları var. Randevu taleplerimize şu ana kadar cevap alabilmiş değiliz. Artık TARİŞ Genel Müdürlüğünün önünde çadırlarımızı kuracağız. Bir muhatap, çözüm bulana kadar eyleme devam edeceğiz.''

TEKSİF İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy ise TARİŞ Genel Müdürlüğünün önünde kuracakları çadırda saat 10.00 ile 17.00 arasında duracaklarını, sonuna kadar direneceklerini kaydetti.

Faaliyeti geçen yıl durdurulan TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Kooperatifleri Birliği iştiraki Çiğli İplik Fabrikasında, kısa çalışma ödeneği süresi bugün dolan ve fabrikaya gelen 560 işçi, tedbiren tasfiye kararı alındığını ve işten çıkarıldıklarını öğrenmiş, eyleme başlamıştı.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler