YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekel'de sonuç çıkmadı
Tekel'de sonuç çıkmadı
01 Şubat 2010 21:54
Türk-İş fazladan 22 gün çalışmayı ve kıdem tazminatını yetersiz buldu

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, fazladan 22 gün çalışmayı ve kıdem tazminatını yetersiz bulduklarını belirterek, hükümet ile anlaşamadıklarını duyurdu.
 

Mustafa Kumlu, ikinci kez geldiği Başbakanlık Binası'ndan ayrılırken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, 4-C'nin iyileştirileceği bir öneriyle gelmelerini beklediklerini belirterek, "Başından beri, bu arkadaşların, özelleştirmenin neticesi kapatma olduğundan dolayı daha önceki yapılan uygulamaların bunlara yapılması gerektiğini, özlük haklarıyla birlikte başka kurumlara geçmenin sağlanmasını dile getirdik. Şu anda son gelinen noktada özellikle 4-C ve kıdem tazminatı yok. 'Kıdem tazminatını ödeyelim, izinleri yok, bu izinleri de 22 güne çıkaralım' denildi. Bizim taleplerimizle bunun örtüşmediği için kabul etmediğimizi ifade ettik." dedi.
 

Kumlu, talepleri karşılanmadığı için uzlaşmanın gerçekleşmediğini anlatarak, "Maaşla, süre anlamında bir şey yok, daha önce açıkladılar. Bildiğiniz gibi tahsil durumuna göre süre olarak da 11 aya çıkardılar. Arkadaşlarımız 4857 yasaya tabi, başka kuruma geçmesine istiyoruz, hükümet 4-C kapsamında çalışmasını istiyor." diye konuştu.
 

Kumlu, gazetecilerin, '3 Şubat'ta genel grev kararı uygulanacak mı ?' şeklindeki sorularına, "6 konfederasyon başkanı oturup değerlendireceğiz. Kıdem tazminatını getiriyorlar, artı izin var, onun dışında bir şey yok." şeklinde cevap verdi. Kumlu, yine bir soru üzerine, her zaman görüşmeye hazırız, biz nokta koymadık." şeklinde konuştu.

GENİŞ KAPSAMLI AÇLIK GREVİ
'4-C'ye hayır' diyen ve genel grev sloganları atan işçiler, "4-C'ye köle olmayacağız" derken, Tekgıda-İş'ten çeşitli talimatlar geldi.

Yarından itribaren açlık grevinin başlatılacağı, greve katılımların öncekiler gibi değil daha kapsamlı olacağı; ilk ayarlamalara göre 1500 kişi, bu eylemin sadece Türk-İş'in önünde değil her çadırda yapılacağı belirtildi.

Daha önce, uzlaşma sağlanamaması durumunda tarih olarak 3 Şubat'ın belirlendiği genel grev için de çalışmaların başlatıldığı ifade edildi.

İŞÇİLERE 1 AY SÜRE
Öte yandan, Türk-İş'le yapılan görüşme sonrası kameraların karşısına geçen bakanlar Hayati Yazıcı, Mehmet Şimşek ve Ömer Dinçer gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Yazıcı, ''...Biz 4-C şartlarını onların eleştirdiği, talep ettiği gibi Başbakanımızın da özellikle talimatları doğrultusunda iyileştirdik. Bu iyileştirmeler kabul görmedi. Biz bu iyileştirmelere ilişkin Bakanlar Kurulu'nun görüşlerini bir kararnameye dönüştürüyoruz. Sanırım yarın ya da ertesi gün Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Özellikle TEKEL işçilerine ve onların ailelerine sesleniyorum. 1 ay başvuru süreleri var. Havuza başvurmaları için kendilerine verilen 1 ay süre var. O süreyi kaçırmasınlar. Çünkü gerçekten önemli ölçüde bir iyileştirme var. Hatta 4-B'ye yaklaştırılmış bir uygulama'' dedi. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler