YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekel'de değişiklik yok
Tekel'de değişiklik yok
12 Şubat 2010 00:03
Başbakan Erdoğan'ın, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ile yaptığı görüşmenin ardından Kumlu açıklama yaptı.

Ankara'da 59 gündür eylem yapan Tekel işçileriyle ilgili günün ilk haberi 7 gündür devam eden açlık grevinin bittiği oldu.

Tek Gıda İş, Tekel işçilerinin açlık grevini bitirme kararı aldıklarını açıkladı. Tek Gıda İş, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'le yaptığı görüşme sonrasında bu kararı aldı.

Sendikanın bu kararına rağmen Tekel işçilerinden 16'sı grevi sürdürmekte ısrar ediyor. Tek Gıda İş, ayrıca eylemin geleceği için önümüzde hafta referandum yapacak.

BAŞBAKANLIK'TA GÖRÜŞME

Tekel işçileri için ay sonuna kadar verilen sürede sona yaklaşılırken, akşam saatlerinde Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'la Başbakanlık'ta biraraya geldi.

Beklenenden uzun süren görüşmenin ardından Mustafa Kumlu, gazetecilerin karşısına geçerek neler konuşulduğunu anlattı.

Başbakan Erdoğan'ın işçilerin eylemi sürdürmelerini kendilerinin de istemediğini ifade ettiğini belirten Kumlu, şöyle devam etti:

''Bununla ilgili Başbakan, 'yapabileceğimiz tüm imkanları kullanarak zaten 4/C 4/C'likten çıktı, ücretlerini iyileştirdik, süresini uzattık, kıdem tazminatını verdik, yeni haklar getirdik' dedi. Bunun dışında hükümet olarak yapacakları bir şey olmadığını ifade etti. Durum bu.''

Gazetecilerin soruları üzerine, yapılan iyileştirmelerle 4/C'nin gerçekten 4/C'likten çıktığını ancak kendilerinin başından beri işçi statüsü konusunda ısrarcı olduklarını, sıkıntının da bundan kaynaklandığını belirten Kumlu, ''Sayın Başbakan, şu anda bununla ilgili yapılabilecek başka bir şeyin olmadığını ifade ettiler'' dedi.

Kumlu, bundan sonra ne olacağının sorulması üzerine ''Oturup değerlendireceğiz'' diye konuştu.

Mustafa Kumlu, ''Sayın Başbakan 'bu arkadaşları bu soğukta, karda kışta gönderin' diyor. 'Ayın sonuna kadar bunlar 4/C'ye müracaat etsinler' diyor'' dedi.

Görüşmeye Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ise yeni bir öneri sunmadıklarını, işçilerin daha önce teklif edilenleri kabul etmesini istedi. Yazıcı, "İşçiler serinkanlı şekilde değerlendirmeliler" dedi.

EYLEM YAPAN İŞÇİLER: ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ

Görüşmenin sonunda Tekgıda-İş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel, eylem yapan işçilere seslendi. Hükümetin yeni öneriyle gelmediğinin altını çizen Türkel, "4-C'yi asla kabul etmeyeceğiz, sonuç alana kadar mücadelemiz sürecek" dedi.

Başbakan Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada Tekel işçilerine ay sonuna kadar eyleme son vermeleri çağrısında bulunarak, gerekirse polis müdahalesi olacağını kaydetmişti.

MEŞALELİ YÜRÜYÜŞLE İŞÇİLERE DESTEK

Başbakan'lıkta görüşme devam ederken, KESK, DİSK ve çeşitli sivil toplum örgütü üyeleri ile Tekel işçilerinin bulunduğu bir grup, Kızılay'da meşaleli yürüyüş yaptı.

Burada işçilere seslenen KESK Genel Başkanı Sami Evren'in konuşmasının ardından KESK ve DİSK üyelerinin bulunduğu grup, Tekel işçilerinin oluşturduğu grupla bir araya gelerek yeniden meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

Sakarya Caddesi'ne kadar devam eden meşaleli yürüyüş, eylemin başladığı Türk-İş Genel Merkezi önünde sona erdi.

Bu arada Almanya'dan gelen bir grup işçi de yürüyüşe katılarak Tekel işçilerine destek verdi.

ERDOĞAN KADIN İŞÇİLERE 4C'Yİ ÖNERMİŞ

Bu arada Tekel işçisi kadınların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dün yaptıkları görüşmede, Erdoğan'ın tek çözüm olarak 4C'yi önerdiği belirtildi.

Görüşmeyi yapan Tekel işçileri Arife Güneş ve Müzeyyen Ermin, Türk-İş önünde basın açıklaması yaptı. Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile görüşmek üzere Keçiören'deki evine gittiklerini belirten kadın işçiler, ''Biz hanımefendi ile görüşmek üzere gittik, 3.5 saat bekledik. Sürpriz oldu. Başbakan ile görüştük'' dediler.

Kadın işçiler, ''Başbakan bize, 'geri dönün. Sizin için 4C'den farklı çözüm yok' dedi. Bayan ve çocukların orada olmasından üzgün olduğunu, sendikaların 4C konusunda işçileri yanlış bilgilendirdiğini söyledi. Bize, 'gidin arkadaşlarınızla konuşun. 4C'yi alın, gidin. Başka çözüm yok, ay sonuna kadar size müdahale etmiyoruz. Müsaade ediyoruz, ama kusura bakmayın, ay sonundan sonra müdahale edeceğiz ve böyle bir eyleme de bir daha izin vermeyeceğiz' dedi'' iddiasında bulundular.

DOKTORLAR BUGÜN UYARMIŞTI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türk Diş Hekimleri Birliği üyeleri, açlık grevinin bitirilmesi kararından önce bugün TEKEL işçilerini ziyaret etti.

TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu, işçileri muayene eden doktorların işçilerin sağlıklarının iyi olmadığını rapor ettiklerini anlatarak şunları söyledi:

''Arkadaşlarımız yaptıkları muayeneleri aktarıyor, yüzdeler belirtiliyor. Kronik hastalıkların alevlendiğini söylüyor. Hastalık ve hasta adları veriyor. Tekrarlıyorlar: 'İşçilerin sağlıkları iyi değil'. Yetmiyor, işçiler açlık grevinde. Biz hekimiz, işçilerin sağlıkları iyi değil. Hekimlerin burada bulunuyor olması hiçbir şeyin güvencesi değildir.

Karda kışta, soğukta yağmurda olmasını geçtik, normal koşullarda bile bir gün değil, 3 gün değil 60 gündür sokakta olmak dile kolay, bir de açlık grevi... Ankara'nın göbeğinde olmanız, sağlıkçıların çevrenizde olması hiçbir şeyin güvencesi değildir, olamaz."

cehalet kemiklere işlemiş...
 // ibrahim çelikoğlu
Türk-iş çalışanların haklarını koruyabilir amma,çalışmayanlarınkini koruması normal değildir.Devletin çok önemli işyerleri satılıyor.Satılma nedeni devletin çöküşüne yol açtığından ötürü.Madem çökmesinin devam etmesini istiyordunda ,neden özelleştirdin?Dünyada çok büyük önlemler alınırken,ABD ve AB tökezlerken birileri çıkıyor,biz Türk'leride tökezleteceğiz diyor.Muhalefetten destek geliyor.Yazıktır.Bu fırsattan faydalanıp ekonomiyi gelişti...
11 Şubat 2010 22:17
ELBET BU DEVRAN BİTECEK
 // murat
elbet bu devran bitecek sizde halka hesap vereceksiniz.halkın malı olan kitleri siz satın cebinizi doldurun ondan sonrada kul hakkından dinden imandan bahsedin.yetmiş milyonun hakkını nasıl vereceksin ahirette.gerçi hesap bilseniz bunları yapmazsınız.
umarın tekelcilere biraz daha iyileştirme yapılır.nerdesin ey erbakan hocam.öğrencilerini böylemi yetiştirmiştin sen .......
11 Şubat 2010 21:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler