YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekelcilere desteğe soruşturma
Tekelcilere desteğe soruşturma
03 Mart 2010 17:10
Tekel işçilerine destek vermek amacıyla iş bırakan işçiler hakkında soruşturma başlatıldı.

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, 4 Şubatta Tekel İşçilerine destek vermek amacıyla bir günlük iş bırakan işçiler hakkında ''kanun dışı grev ve lokavt'' iddiasıyla Milas Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Süleyman Girgin, gazetecilere Milas Adliyesinde yaptığı açıklamada, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy elektrik santrallerinde çalışan işçilerin bir bölümünün 4 Şubatta Ankara'da eylem yapan TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptığını hatırlattı. 

TEKEL işçisine destek amaçlı iş bırakan işçilerin o gün kendilerini izinli saydıklarını ve işe gitmediklerini belirten Girgin, ''4 Şubatta TEKEL İşçilerine destek vermek amacıyla bir günlük iş bırakan işçi arkadaşlarımız hakkında ''kanun dışı grev ve lokavt'' iddiasıyla Milas Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatıldı ve kişi başı bin TL para cezası verildi'' iddiasında bulundu.
İşçilere verilen para cezalarına itiraz edeceklerini belirten Girgin, şunları kaydetti:
''TEKEL'den sonra sıranın bize de geleceğini biliyorduk. Muğla'daki KESK, Kamu-Sen, Türk-İş ve Disk'e bağlı üyeler olarak alınan tüm kararları dört dörtlük uyguladık. Bu kapsamda da genel greve giden işçi arkadaşlarımız hukuk sistemindeki ön ceza denilen sistemle biner TL para cezasına çarptırıldı. Bize göre 4 Şubat olayı bir genel grev değildi. İşçi arkadaşlarımızın anayasamızdan, kanunlardan kaynaklanan haklarını kullanarak kendilerini izinli saymalarıydı. Bundan dolayı adliyeye geldiler. Yasalara saygılıyız.Yarın itirazımızı yapacağız.''

Bu arada, Milas Adliyesine gelen 25 maden işçisi olayla ilgili ifade verdi.

Eylem yapan TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla Yatağan ve Milas'tan yaklaşık 500 maden ve enerji işçisinin 4 Şubatta Ankara'ya gittiği bildirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler