YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEKEL işçisi bugün eylem yapacak
TEKEL işçisi bugün eylem yapacak
15 Aralık 2009 07:39
10 binin üzerinde TEKEL çalışanı bugün AK Parti Genel Merkezi önünde buluşarak, eylem yapacak.

10 binin üzerinde TEKEL çalışanı bugün AK Parti Genel Merkezi önünde buluşarak, kapatılacak işyerlerinde çalışan işçilerin sözleşmeli kadroya geçirilmesini protesto edecek. Ankara Valiliği ise, eyleme yasal olmadığı gerekçesiyle izin vermedi.

Valilik, yasal miting alanlarıyla ilgili talep gelmesi halinde değerlendirileceğini açıkladı.

Türk-İş Genel Sekreteri ve Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile konfederasyon genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Türkel, işyerlerinin kapatılma kararlarıyla ilgili iki yıla yakın bir süredir Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Devlet Personel Dairesi Başkanlığı'na defalarca yazılı başvuruda bulunduklarını, çözüm alternatifleri önerdiklerini anlattı.

İlgililerin, "Çözüm üretme yönünde çalışmalar yapacaklarını" ifade etmelerine rağmen sözlerini tutmadıklarını öne süren Türkel, "Bugün 12 bine yakın TEKEL işçisi, Ankara'da AKP Genel Merkezi önünde buluşacaktır, eylemden sonuç alınıncaya kadar eylem alanını terk etmeyecektir. TEKEL işçisi, bu eylemiyle yasal hakkını aramaktadır. Zira siyasi, irade işyerleri için kapatılma kararı vermiş bulunmaktadır. Bu durumda doğru ve yasal olanı 12 bine yakın işçinin başka kurumlara özlük haklarıyla nakledilmesidir" dedi.

TEKEL işçisinin özelleştirme değil, kapatılma mağduru olduğunu belirten Türkel, "Özelleştirme mağduru gibi gösterilerek, sefalet ücretine, 4/C statüsüne mahkum edilmesi kabul edilmeyecektir. Talebimiz son derece açıktır. Özlük haklarımızla başka kamu kuruluşlarına nakledilmek" diye konuştu.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu da, Türkiye'nin halen özelleştirmelere devam etmesinin hiçbir mantıklı açıklamasının olmadığını savundu.

Tekgıda-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu sigara fabrikalarının özelleştirildiğini anımsatan Kumlu, "Şimdi de hükümet, işlevsiz hale getirdiği yaprak tütün işletmelerini kapatma sürecindedir. Kapatma kararının ardından işletmelerde çalışan 12 bin işçimiz, özlük haklarıyla birlikte başka kamu kuruluşlarında çalışmak istemekte, kendileri için ön görülen 4/C statüsünü kabul etmemektedir. Çünkü, 4/C kapsamında çalıştırılanlar, sendika üyesi olamadığı gibi kıdem tazminatı hakkından da yoksundur. Yılın 10 ayı ile sınırlı bir süre ve düşük ücretle, iş güvencesinden mahrum bir şekilde çalıştırılmaktadırlar" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir tören sırasında TEKEL işçilerine yönelik, "Yatarak para kazanma dönemini kapattık" sözlerini hatırlatan Kumlu, "Başbakan'ın sözleri Türk-İş topluluğu tarafından öfke ve üzüntü ile karşılanmıştır. Sayın Başbakan bilmelidir ki bu ülkede yatarak para kazananlar işçiler değildir" diye konuştu

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler