YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEKEL işçilerinin eylemleri sürüyor
Günlerdir süren TEKEL işçilerinin eylemi devam ediyor. İşçilere sivil toplum kuurluşlarından ise destek yağıyor... İşçiler 3 günlük oturma eylemi için Ankara'ya hareket etti. Sivil toplum kuruluşları ise çeşitli illerde TEKEL işçilerine destek verdi...
TEKEL işçilerinin eylemleri sürüyor
15 Ocak 2010 / 15:02 Güncelleme: 15 Ocak 2010 / 15:03

TEKEL işçileri ve ailelerinin üç gün sürecek oturma eylemi için Ankara'daki Türk-İş binası önünde toplanmaya başlamasının ardından, yurdun çeşitli yerlerinde TEKEL işçilerine destek verildi.

Üç gün sürecek oturma eylem ve ardından üç günlük açlık grevi yapılması planlanan eylem için Tokat'taki TEKEL işçileri de Ankara'daki eyleme katılmak üzere aileleriyle birlikte 16 otobüsle Başkent'e hareket etti.

Tek-Gıda İş Sendikası Tokat Şubesi üyesi işçileri, eşleri ile birlikte sabahın erken saatlerinde Tokat Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde toplandı. İşçiler ve yakınları Ankara'da yapılacak eyleme katılmak üzere sendika tarafından tutulan 16 otobüsle Ankara'ya hareket etti.

Tek-Gıda İş Sendikası Tokat Şubesi Başkanı Suat Karlıkaya, ''Eşlerimizle beraber 16 otobüsle Ankara'ya gidiyoruz. Üç gün oturma eylemimiz devam edecek. Pazartesi günü hükümetten herhangi bir cevap gelmezse 15 bin arkadaşımızla beraber açlık grevine başlayacağız. Bu mücadelenin sonuna kadar gitmeyi düşünüyoruz'' dedi.

İZMİR

Türk-İş İzmir Bölge Temsilciliği, TEKEL işçilerine destek amacıyla AK Parti İzmir İl Başkanlığı önünde eylem yaptı.

KESK, DİSK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği'nin de destek verdiği eylemde işçiler, çeşitli sloganı attılar.

Türk-İş İzmir Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı, yaptığı basın açıklamasında, Ankara'da 32 gündür eylem yapan TEKEL işçilerine destek verdiklerini, bu mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

TEKEL işçilerinin sorununun çözümü noktasında hükümetin duyarsız kaldığını öne süren Kundakçı, 4-C uygulamasının hiç bir ülkede yürürlükte olmadığını, bunun sonrasında 10 ay maaş alan birinin 12 ay boyunca geçinemeyeceğini dile getirdi. 

Kundakçı, Ankara'daki oturma eylemine destek vermek amacıyla yarın otobüslerle bu kente gideceklerini de sözlerine ekledi.

KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Kılıç ise birliğe beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu, TEKEL işçilerinin yanında olduklarını ifade etti.

EDİRNE

KESK, DİSK, TMMOB VE TBB'nin Edirne temsilcilerinden ve sendika üyelerinden oluşan grup, Saraçlar Caddesi'ndeki PTT Edirne Bölge Müdürlüğü önünde toplandı. 

Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Özer Demir, yaptığı açıklamada, TEKEL işçilerinin eylemine destek verdiklerini belirterek, güvencesiz ve düşük ücret dayatılan TEKEL işçileri için meydanlarda toplandıklarını söyledi.

''Bugün bir kez daha emek ve meslek örgütlerini yan yana getiren şey, sendikal hak ve özgürlükler için, demokrasi için birleşik bir mücadelenin zorunlu olduğuna duyduğumuz inançtır'' diyen Demir, birliğe, mücadeleye ve dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyaçları olduğunu belirtti.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler