YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEKEL işçilerine destek sürüyor
TEKEL işçilerine destek sürüyor
27 Şubat 2010 14:42
Türk-İş 6. Bölge Temsilciliği ve KESK Samsun Şubeler Platformu üyeleri, TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla eylem yaptı...

Türk-İş 6. Bölge Temsilciliği ve KESK Samsun Şubeler Platformu üyeleri, TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla eylem yaptı.

Gazi Caddesi'ndeki Konak Sineması önünde toplanan üyelere bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Eylemi düzenleyen sivil toplum kuruluşları adına basın açıklaması yapan Türk-İş 6. Bölge Temsilcisi İsmail Topçu, TEKEL işçilerinin eyleminin 75 gündür sürdüğünü belirterek, ''Memnuniyetle görüyoruz ki toplumun ve kamuoyunun TEKEL işçisi kardeşlerimize destekleri her geçen gün artarak, devam ediyor'' dedi.

Bu durumdan mutlu olmayanların da bulunduğunu öne süren Topçu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cuma günü il başkanlarına yönelik konuşmasını eleştirdi.

KESK Samsun Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Kesik de TEKEL işçilerinin mücadelesinin emek ve sermaye arasındaki kalın çizgiyi gösteren bir mücadele olduğunu savunarak, şunları kaydetti:

''Emekçilerin ortak mücadelesi TEKEL direnişi ile bitmedi, bitmeyecek. Bundan sonra da bu mücadeleyi en geniş cepheye yayarak, sürdürmeye devam edeceğiz. TEKEL işçilerinin iş, ekmek, iş güvenceli çalışma, insanca yaşam ücreti talepleri, tüm emekçilerin ortak talebidir.''

Grup, basın açıklamasından sonra yaklaşık yarım saat süren oturma eyleminin ardından dağıldı.

TOKAT'TA DA EYLEM YAPILDI

Tokat'ta, bazı sendika üyeleri TEKEL işçilerine destek için oturma eylemi yaptı.

Arlarında TEKEL işçileri ve ailelerinin de bulunduğu Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen ve KESK üyeleri, TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla Cumhuriyet Meydanında toplandı. Yaklaşık 150 kişilik grup bir süre slogan attıktan sonra 2 saat oturma eylemi yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Türk-İş Tokat İl Temsilcisi İsmail Duman, TEKEL emekçisinin Ankara Türk-İş önündeki direnişlerinin 75'inci gününe ulaştığını, desteklerinde devam ettiğini söyledi.

Ülkenin çeşitli kentlerinde yapılan protesto ve eylemlerin yanı sıra yurt dışından da desteklerin sürdüğünü belirten Duman, ''Konfederasyonlar TEKEL işçilerine destek sağlamak için uluslararası sendikal dayanışmanın sağlanması amacıyla girişimlerde bulunmuştur. Bu girişimler sonucunda içinde bulunduğumuz hafta Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu'nun (ETUC) çağrısıyla uluslar arası alanda bütün ülkelerde TEKEL işçilerine destek eylemi yapılacaktır. TEKEL işçisinin verdiği mücadele başta 4-C olmak üzere güvencesiz tüm çalışma biçimlerinin açığa çıkmasını, bu sorunun Türkiye gündemine oturmasını sağlamıştır'' diye konuştu.
 Grupta bulunanlar Ankara'da trafik kazasında hayatını kaybeden TEKEL işçisi Hamdullah Uysal için de 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler