YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEKEL işçileri 'pes' etmiyor
TEKEL işçileri 'pes' etmiyor
21 Ocak 2010 13:54
Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL işçilerinin açlık grevinin çözüm bulunana kadar devam edeceğini bildirdi...

Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL işçilerinin açlık grevinin çözüm bulunana kadar devam edeceğini bildirdi.

Türkel, gazetecilere yaptığı açıklamada, TEKEL işçilerinin eyleminin devam ettiğini belirtti.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile görüştüğünü belirten Türkel, ''Herhangi bir sonuç yok. Ancak önemli olan, görüşme kanallarının açılmasıdır. Biz elimizi uzattık, gerekli adımların atılmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

TEKEL işçilerinin anayasal haklarını kullandığını dile getiren Türkel, ''4-C statüsü resmen kölelik düzenidir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir  düzen yoktur. Açlık grevi çözüm bulunana kadar devam edecek. Birileri bizi eziyorsa yanlış yapıyor. Açlık grevindeki işçilerin rahatsızlıkları artıyor. Birine bir şey olursa bunun hesabını kimse veremez'' dedi.

Türkel, açlık grevi nedeniyle hastaneye kaldırılan üç işçi ile arkadaşlarının durumuna üzülerek kalp spazmı geçiren bir işçinin sağlık durumlarının iyi olduğunu ve iki işçinin Türk-İş Genel Merkezi'ne tekrar geldiğini bildirdi.

DESTEK ZİYARETLERİ

TEKEL işçilerinin eyleminin 38. gününde destek ziyaretleri de sürüyor.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un eşi Dilek Cindoruk, DP Genel Başkanvekili Salih Uzun'un eşi Gamze Uzun, Türk-İş Genel Merkezi önüne gelerek TEKEL işçilerine destek verdi. Oturma grevindeki kadın işçilerle tek tek sohbet eden Dilek Cindoruk, TEKEL işçilerinin mücadelesini desteklediklerini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal de işçilerin bulunduğu alana gelerek, desteklerini bildirdi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkilerinin, ''Abdi İpekçi Parkı'ndaki müdahaleden dolayı TEKEL işçilerinden özür dilediğini'' belirten Soysal, ''Emniyet Müdürlüğü özür diledi, sıra Başbakan'a geldi'' dedi.

Öte yandan, bazı sivil toplum kuruluşları da işçileri battaniye ve yiyecek maddesi getirdi.

TEKEL İŞÇİLERİ İÇİN VİZİTEYE ÇIKTILAR

Bu arada, Ankara Emek ve Meslek Örgütleri Platformu'nu oluşturan sendika ve odaların Ankara şubelerinin üyeleri toplu şekilde viziteye çıktı. Çankaya Belediyesi önünde toplanan katılımcılar ''sendikalar göreve, genel grevi'' yazılı pankartın arkasında sloganlar atarak, eylemdeki TEKEL işçilerinin yanına geldi.

KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Şenol, burada yaptığı konuşmada, TEKEL işçilerinin örnek bir mücadele verdiğini,bundan sonra da alınacak her türlü eylem kararına destek vereceklerini bildirdi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler