YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEKEL eyleminde arbede
Polis, Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanmalarına izin verilmeyen ve Tuna Caddesi'nde bekleyen Tekel işçilerine müdahale etti.
TEKEL eyleminde arbede
01 Nisan 2010 / 15:06 Güncelleme: 01 Nisan 2010 / 15:07

Tekel işçilerinin Ankara'da yaptığı bir günlük eyleme destek vermek amacıyla Ziya Gökalp Caddesinde toplanan KESK üyesi grup, yaklaşık üç saat süren beklemenin ardından caddenin Kolej istikametine giden yönünü trafiğe kapatmak istedi.

Grubu çevreleyen çevik kuvvet polisinin kurduğu barikata yüklenen grup, eylemlerinin ''yasadışı'' olduğu belirtilerek, ikaz edildi.

Polisin ikazını dikkate almayan grubun barikata yüklenmeye devam etmesi üzerine göz yaşartıcı gazla gruba müdahale edildi.

Ziya Gökalp Caddesi üzerinde gerçekleşen kısa süreli arbedenin ardından gruptakiler, Dr. Mediha Eldem sokağına girdi. Buradan çevik kuvvet polisine taş atan gruptakiler, tekrar polis barikatının önüne gelerek, sloganlarla protesto gösterisi yaptı. Gruptakiler daha sonra Adakale Sokak'ta oturma eylemi başlattı.  

Olaylar sırasında, Ankara Valisi Kemal Önal ile Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'in bulunduğu emniyete ait bir helikopter yerdeki ekipleri yönlendirdi.

"SANKİ DARBE OLDU!"

TÜRK-iŞ Genel Merkezi önünde toplanmalarına izin verilmeyen Tekel işçilerinin Tuna Caddesi'ndeki bekleyişi sürüyor.

Tuna Caddesi'nde bekleyen işçiler, eylem sürecinde trafik kazasında yaşamını yitiren arkadaşları Hamdullah Uysal'ın büyük boy posterini taşıdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye işçileri, İSKİ bünyesinde sayaç okuma görevi yapan işçiler ve TARİŞ işçileri hem kendi sorunlarını gündeme getirmek hem de Tekel işçilerine destek vermek için eyleme katıldı.

KESK Genel Başkanı Sami Evren ve beraberindeki bir grup konfederasyon üyesi, işçilerin yanına geldi. Evren, burada yaptığı açıklamada, Ankara Valiliğinin Kızılay ve TÜRK-İŞ binası çevresinde aldığı güvenlik önlemlerini eleştirdi.

Evren, ''Sanki bu bölgede sıkıyönetim var. Sanki darbe oldu. Tekel işçileri, biz, bu ülkenin insanı değil miyiz'' diye konuştu.

İşçilerin demokratik haklarını kullanmasının kimse tarafından engellenemeyeceğini dile getiren Evren, bu eylemi kendi eylemleri olarak görüp sonuna kadar destekleyeceklerini söyledi.

İşçilere karşı şiddete başvurulmaması gerektiğini ifade eden Evren, ''Siyasi iktidar aklını başına toplasın. Bir tek emekçiye, işçiye cop vurulmasın. Aksi halde günlerce bu eylemi büyütürüz'' diye konuştu.

Evren, TÜRK-İŞ başta olmak üzere bütün işçi ve memur konfederasyonlarının başkanlarını, sendika yöneticilerini işçilere sahip çıkmaya çağırarak, ''Barikatın önüne gelin ve hep beraber istediğimiz yere gidelim'' dedi.

Siyasi iktidarın görevinin bir sorun varsa bunu çözmek olduğunu belirten Evren, hükümetin Tekel işçilerinin sorununu bir an önce çözmesi gerektiğini kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi de işçilerin kendi yuvaları olan TÜRK-İŞ'e sokulmamalarının doğru olmadığını ifade ederek, ''Sadece bir gün eylem yapıp gideceklerdi. İçişleri Bakanı'nı göreve çağırıyorum'' dedi. (A.A. -İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler