YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tekel desteği okuldan etti
Tekel'e destek eylemi düzenleyen öğrenciler okuldan atıldı.
Tekel desteği okuldan etti
17 Mart 2010 / 18:36 Güncelleme: 17 Mart 2010 / 18:49

İstanbul Çekmeköy'de geçtiğimiz ay TEKEL'e destek eylemi düzenleyen 24 lise öğrencisi, okuldan atıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu'na sevk edilen 24 öğrenciye tasdikname verildi. Tasdiknameleri almayan öğrenciler okul yönetimi hakkında dava açtı.

Mehmetçik Lisesi'nden 200 öğrenci, geçtiğimiz ay Ankara'da eylemlerine devam eden TEKEL işçilerine destek eylemi düzenlemişti. Attıkları sloganlar ve yaptıkları açıklamalarla TEKEL işçilerine destek veren öğrencilerden bir bölümü, eylemin ardından gözaltına alınırken, okul yönetimi öğrencileri disipline vermişti. Gözaltı şokunu üzerlerinden atamayan öğrenciler, ikinci şoku yaşadı. Savunmalarının alınmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu'na sevk edilen 24 öğrenciye tasdikname verildi.

Okuldan atılan öğrenciler arasında yer alan 12. sınıf öğrencisi Volkan Şen, "Biz yaklaşık 45 arkadaş 3 hafta kadar önce TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla okulun bahçesinde demokratik hakkımızı kullanarak oturma eylemi yaptık. Daha sonraki süreçte herhangi bir uyarı cezası almadan disiplin kuruluna sevk edildik ve okul bizi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yönlendirdi. Oraya gittiğimizde ise cezanın okul yönetimi tarafından verileceği söylendi. Bu süreç içerisinde 5 arkadaşımızın, aileleri okul yöntemi tarafından baskı gördü ve arkadaşlarımız aileleri tarafından başka okullara yönlendirildi. 24 öğrenciye de okuldan atıldıkları söylendi. Ama biz tasdiknameleri almıyoruz ve bu kararı kabul etmiyoruz. Okula dava açtık. Bu kararı kesinlikle kabul etmiyoruz" dedi.

ÖSS'ye hazırlandığını belirten Şen, "Ben okuluma gitmeye devam edeceğim. Bugünde gittim, yarında gitmeye devam edeceğim. Türkiye'de birçok grubun destek verdiği TEKEL işçilerine bizde öğrenciler olarak demokratik hakkımızı kullanarak destek verdik. Ancak bizi suçlu duruma düşürdüler, biz bunu kabul etmiyoruz" şeklinde konuştu. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler