YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tekbir' kelimesinin 'ticari marka' yapılmasına ka
'Tekbir' kelimesinin 'ticari marka' yapılmasına ka
'Tekbir' kelimesinin 'ticari marka' yapılmasına ka
04 Mayıs 2008 / 10:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


İlahiyatçı Prof. İlhami Güler ve Prof. Süleyman Bayraktar, dini bir sembol olan 'Tekbir' kelimesinin 'ticari marka' yapılmasına karşı dava açtı.


Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İlhami Güler ile Toplumsal Sorunlara Siyasi Çözümler Platformu Başkanı Süleyman Bayraktar, Tekbir Giyim'in sahibi Mustafa Karaduman'a, dini sembolü marka olarak kullanıldığı gerekçesiyle dava açtı. Bayraktar ve Güler, dava dilekçesinde 'Tekbir Giyim'in dini değerleri ve sembolleri marka olarak kullanarak din istismarıyla haksız kazanç sağladığını ve dini kavramları tahrip ettiğini ileri sürdü.


556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin, 7. maddesinde "Dini değerleri ve sembolleri içeren markalar, marka olarak tescil edilemez" hükmü hatırlatılan dileçede Tekbir Giyim Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 6 yıl önce Patent Enstitüsü'nden markayı tescil ettirdiği belirtildi. Dilekçede "Tekbir kelimesinin marka olarak kullanılması, kutsal dini kavramların manevi içeriğinin tahrip edilmesine, din istismarı sonucu ticari kazanç elde edilmesine ve haksız rekabetin oluşmasına sebep olmaktadır" görüşüne yer verildi.


GENÇLER TEKBİR'İ MARKA BİLECEK


'Tekbir' kelimesinin İslam dininin temeli olan "Tevhit" inancının ifadesi ve simgesi olduğu anlatılan dilekçede kavramın namaz ibadetinin de şartı olduğu hatırlatıldı. Dilekçede 'Şimdiki genç ve gelecek nesiller, tekbir kavramını duydukları zaman dince kutsal sayılan bir kavram olarak değil, ticari faaliyet yapan bir giyim mağazasını hatırlayacaklardır. Bu nedenle 'tekbir' markasının hükümsüzlüğüne karar verilmesini talep ediyoruz" denildi.


Mustafa Karaduman'ın avukatı Tahsin Duman ise Tekbir'in tescilli bir marka olduğunu belirterek, “Mahkemeye başvuranların böyle bir hakları yoktur. Eğer böyle bir dava açıldıysa biz de gerekeni yaparız” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler