YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tek suçum bu devleti sevmek"
"Tek suçum bu devleti sevmek"
07 Mayıs 2012 19:24
''Ergenekon'' davasının bir sonraki duruşması yarın yapılacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık Hayri Bildik, bu dava kapsamında tutuklandığından ötürü 30 yıllık maddi ve manevi olarak zarara uğradığını belirterek, hakkında gazetelerde karalama kampanyası yapıldığını iddia etti.

''Adalete duyduğum güven azaldı'' diyen sanık Bildik, bir telefon görüşmesi nedeniyle silahlı örgüt üyesi olmakla suçlandığını söyledi.

Sanık Bildik, 16 yaşından beri kitap yayınlama işiyle uğraştığını ifade ederek, ''Çok para kaybettim, çok hile gördüm ancak Ulu Önder'in yolundan hiç şaşmadım. Ne suç işlediğimin yanıtını biliyorum. Oda şunlardır, Atatürk'ün kurduğu devleti sevmek ve bu devletin milletini aydınlatmak için yazdığım kitaplardır'' iddiasında bulundu.

Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesinden sorumlu tutulduğunu ancak bazı basın kuruluşlarında yayınlanan belgeler sayesinde töhmet altında kalmaktan kurtulduğunu söyleyen sanık Bildik, hayatında hiçbir örgüte üye olmadığını öne sürdü. 

 Bildik, ''Ne hikmetse hiç tanımadığım ve görmediğim biriyle 400 kere görüştüğüm iddia ediliyor. İstediğim telefon dökümleri mahkemeye gelmediğinden savunmamı yarım bırakıyorum. Geldiği takdirde ayrıntılı savunma yapacağım'' dedi.


-Sanık Hakan Arıkan-


Dergi sahibi olduğunu belirten tutuksuz sanık Hakan Arıkan da, savcı Zekeriya Öz'ün kendisini ''aşırı Türkçülük'le'' suçladığını savunarak, ''Türklüğüm övünç kaynağı. Ben Türk milliyetçiliğini savunmaya devam edeceğim'' dedi.

Hiçbir örgüte üye olmadığını belirten Arıkan, ''Ben bölücülük diye takım bile tutmuyorum. Neden hiyerarşik bir yapının içine girip de kula kulluk edeyim  Özgür doğdum. Allah'tan başka ilah yok dedim. Bir örgüte girip kendime yeni bir ilah bulma çabası içinde değilim'' dedi.

Hiç kimseden talimat almadığını ve vermediğini öne süren Arıkan, yazılarında fikirlerini beyan ettiğini söyledi.

Duruşma yarına ertelendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler