YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tek maddelik kanun jet hızıyla Meclis'te
Tek maddelik kanun jet hızıyla Meclis'te
11 Şubat 2012 08:06
AK Parti'den MİT mensupları için tek maddelik yasa teklifi
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşarlarının KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmalarının yankıları sürerken AK Parti, MİT mensupları ile başbakanın özel olarak görevlendirdiği kişilerin hangi suçu işlerse işlesin sadece başbakanın izniyle soruşturulabileceğine dair Meclis'e kanun teklifi verdi.

Dün akşam saatlerinde Meclis'e sunulan tek maddelik kanun teklifi 'acil' olarak Meclis gündemine alındı. Teklif, önümüzdeki hafta salı günü Meclis Adalet Komisyonu'nda saat 14.30'da görüşülecek. Teklifin çarşamba da Meclis Genel Kurulu'nda ele alınarak yasalaştırılması bekleniyor.

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel'in imzasını taşıyan kanun teklifi, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Kanunun 26. maddesinde yapılması öngörülen değişiklikle 'MİT mensuplarının veya başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin; görevini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı' haklarında soruşturma yapılması tamamen başbakanın iznine bağlanıyor. Teklife göre MİT mensupları veya başbakanın özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirdiği kişilerin soruşturmasında Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri takdirde de başbakanın izni gerekecek. Mevcut MİT Kanunu'nun 26. maddesinde de 'MİT mensuplarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılması başbakanın iznine bağlı.' Ancak yeni kanun teklifi bu maddeyi genişleterek 'başbakanın özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirdiği' kişileri de bu kapsama alırken, hem MİT mensuplarını hem de özel görevlendirilen kişileri özel yetkili savcıların ve ağır ceza mahkemelerinin kapsamı dışına alıyor.

Teklifteki 'Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenler' ifadesinin yasaya Başbakanlık müsteşar yardımcısı iken başbakanın görevlendirmesi sonucu Oslo'da PKK'lılarla görüşme yaptığı iddia edilen MİT Müsteşarı Hakan Fidan için yasaya konulduğu belirtildi.

 

MİT Kanunu'nun 26. maddesinin mevcut hali:

MİT mensuplarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılması başbakanın iznine bağlıdır.

Maddenin teklifteki yeni hali:

MİT mensuplarının veya başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin; görevini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250'nci maddesinin birinci fırkasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla, haklarında soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlıdır. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler