YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tek kırmızı çizgi ''insanlık onuru'' olmalı
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa yapım sürecinde değişmemesi gereken tek kırmızı çizginin 'insanlık onuru' olması gerektiğini söyledi.
Tek kırmızı çizgi ''insanlık onuru'' olmalı
25 Nisan 2013 / 11:56 Güncelleme: 25 Nisan 2013 / 12:25

Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 51. yıl dönümü dolayısıyla Yüce Divan Salonu'nda tören düzenlendi.

Törende konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, "Anayasa yapım sürecinde rol alan sosyal ve siyasal kurumların, değişmemesi gereken tek kırmızı çizgilerinin 'insanlık onuru' olması ve bunu anayasaya yansıtarak gelecek kuşaklara değerli bir miras bırakmaları beklenmektedir" dedi.

Kılıç, "Siyaset kurumlarımızın tam bir uzlaşma sağlaması zaten düşünülemez. Herkesin isteklerinin anayasada yer alması gibi bir ütopyanın gerçeklerle örtüşmeyeceği açıktır. Önemli olan referanduma sunulacak anayasanın, yüksek bir katılımla kabulünü sağlayacak ortak projelerin ortaya çıkarılmasıdır" şeklinde konuştu.

Yeni anayasa referanduma götürülmeli

Kılıç, yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin, "Eğer Anayasa'nın tümüyle bir değişikliği söz konusu olacaksa, isterse 367'nin üzerinde bu konsensüs sağlansın. Bence referanduma götürülmelidir. Halkın önüne götürülmelidir" dedi.

Kimsenin suç işleme imtiyazı olamaz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, şöyle konuştu:

"Bazı kesimlerin ilgi duyduğu ya da siyasi düşünce ortaklığının doğal sonucu olarak yakın dostların yargılandığı davalarda, demokratik tepki ve destek verilmesi, anlayışla karşılanmalıdır'' ifadelerini kullanarak, ''Bu konuda verilmiş anayasal haklar, sonuna kadar kullanılabilir. Ancak, hakların kullanılması yargıya meydan okumayı, onu tehdit etmeyi ve şiddete başvurma hakkını kimseye vermez. İşgal ettiği makam, mevki, unvan ne olursa olsun kimsenin suç işleme imtiyazı olamaz."

Kılıç, ''Barış düzenine yazılı metinlerle değil tıkanmış olan kalp ve gönül yollarının açılmasıyla daha kolay ulaşabiliriz. Bunu sağlayabilecek yüzyıllardır biriktirdiğimiz çok köklü bir kültüre sahibiz'' dedi.

 

AA

DAHA NE DESİN !
 // BATUHAN
"Anlayana sivri sinek saz.Anlamayana davul zurna az".Zekice bir tespitte bulunmuş.Ben yaptım oldu demesinler diye, Millet yaptı oldu demek için referandum demiş.Doğruyu söylemiş....
25 Nisan 2013 Perşembe 12:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler