YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tehditler alan Perinçek'e zırhlı Ergenekon korumas
Tehditler alan Perinçek'e zırhlı Ergenekon korumas
Tehditler alan Perinçek'e zırhlı Ergenekon korumas
26 Eylül 2008 / 09:55 Güncelleme: 26 Eylül 2008 / 00:00

Yeni Şafak eski polis müdürü Adil Serdar Saçan'ın sakladığı ileri sürülen belgelerdeki Cadillac dosyasına ulaştı. Kenan Evren'in zırhlı aracı için Ergenekon'un devreye girdiği, Köşk'te görevli bir albayın da 500 dolara otomobili Doğu Perinçek'e tahsis ettiği ortaya çıktı.


Ergenekon'da gözaltına alınan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube eski Müdürü Adil Serdar Saçan'ın ortadan kaldırdığı ileri sürülen 2 çuval belgede Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in makam otomobilinin Doğu Perinçek'e 500 dolara nasıl tahsis edildiği anlatılıyor.


PERİNÇEK'E ÖZEL TAHSİS


Eski polis müdürü Adil Serdar Saçan, 2001'de gazeteci Tuncay Güney'in evinde Türkiye'yi sarsan faaili meçhul cinayetler ile birçok önemli olayın perde arkasını aydınlatacak belgeler ele geçirdi. İddiaya göre Saçan, 6 çuval belgeden 2 çuval ile Tuncay Güney'in sorgusuna ait iki video kaseti sakladı. Saçan'ın sakladığı belgelerde Türkiye'yi sarsacak bilgilerin yanı sıra dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in kullandığı Cadillac marka makam arabasının İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e daha iyi korunması için 500 dolar gibi komik bir ücrete nasıl tahsis edildiği de anlatılıyor.


89'A KADAR ENVANTERDE


Kenan Evren, Cumhurbaşkanı olduğu 2 Kasım 1982 ile 9 Kasım 1989 tarihleri arasında siyah renkli zırhlı 'Eldorado' serisinden Cadillac'ı uzun yıllar kullandı. 89'a kadar Cumhurbaşkanlığı envanterinde demirbaş olarak kayıtlı kalan araç daha sonra eskidiği için kullanılmadı. O dönemde çeşitli çevrelerden tehditler alan İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Doğu Perinçek'e İstanbul Emniyet Müdürlüğü Korumalar Şube Müdürlüğü'nden iki polis tahsis edildi. Ancak polisler suikast korkusuna kapılarak Perinçek'i koruma görevini bıraktılar.


ALBAYDAN ÖRGÜTE TEKLİF


İddialara göre, Ergenekon örgütü, tehditler alan Perinçek'in korunması için bu dönemde devreye girdi. Çankaya Köşkü'nde o dönemde görev yapan ve şu anda da başka bir görevde bulunan bir albay, Perinçek'e, Cumhurbaşkanlığı'nın envanterinde bulunan Cadillac'ı almasını önerdi. Ergenekon örgütünün üst düzey yönetimi de albayın teklifini onayladı. Ergenekon davasında tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük de öneriye destek verdi.


KÜÇÜK DE DEVREYE GİRDİ


Küçük ve bazı üst rütbeli subayların devreye girmesiyle zırhlı Cadillac, 3 ay sonra Perinçek'e tahsis edildi. Şoför olarak da ordudan atılma Arif isimli bir üsteğmen görevlendirildi. Zırhlı Cadillac için Cumhurbaşkanlığı'na hurda fiyatına sadece 500 dolar ücret ödendi. Para, Ergenekon örgütünün mali bütçesinden karşılandı.


ZIRHI 50 KENDİSİ 140 BİN YTL


Cadillac marka araçların en prestijlisi olan 'Eldorado' serisi gösteriş tutkunlarının otomobili olarak biliniyor. 80 bin YTL ile 140 bin YTL arasında değişen bu araçların sadece zırhları 50 bin YTL'ye yaptırılıyor. Cadillac otomobillerinin de satışını yapan General Otomotiv İşletmecisi İsmail Temizkan, bu araçları daha çok gösteriş tutkunu olan müşterilerin satın aldığını belirterek 'ABD'nin hayat düşüncesini benimsemiş müşteriler ile 'kişesel güvenliğim çok önemli' diyenler bu araca ilgi gösteriyor. Türkiye'de temsilciliği olmadığı için en küçük parçası bile ABD'den getiriliyor. Sadece jantının fiyatı 800 YTL'yi aşıyor' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler