YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘’Tecrit altındayım” diyerek, Apo gibi koğuş arkadaşı istedi
‘’Tecrit altındayım” diyerek, Apo gibi koğuş arkadaşı istedi
‘’Tecrit altındayım” diyerek, Apo gibi koğuş arkadaşı istedi
29 Ocak 2009 / 07:48 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

PKK’nın iki numaralı ismi “Parmaksız Zeki” kod adlı Şemdin Sakık, “TRT Şeş” için Başbakan Erdoğan’a  teşekkür etti ve ‘’Tecrit altındayım” diyerek, Apo gibi koğuş arkadaşı istedi.


Diyarbakır E tipi Cezaevi’nde yatan müebbet hapse mahkum Şemdin Sakık, TRT’nin tam gün Kürtçe yayın yapan kanalı TRT-6 için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekillerine teşekkür etti.


Diyarbakır cezaevlerinde incelemelerde bulunan TBMM İnsan Hakları Cezaevi Alt Komisyonu üyeleri, PKK'nın bir dönem 2 numaralı ismi Şemdin Sakık'la görüştü. AKP’li Murat Yıldırım’ın başkanlık ettiği heyette, bir başka AKP milletvekili Fatih Arıkan, CHP’li Malik Ejder Özdemir ve MHP’li Mithat Ekici yer aldı.


GAZETEPORT ’un edindiği bilgiye göre, Kuzey Irak’ta 1998 yılında yakalanarak Türkiye'ye getirilen Sakık, milletvekillerinden ilginç taleplerde de bulundu. Daha önce Komisyon’a “Yazdığım iki kitaptan bölümler çıkarılmış” ve “Annemle soyadımız uymadığı gerekçesiyle görüşemiyorum” şikayetleriyle başvuran Sakık’ı dinleyen milletvekilleri, yaptıkları tespitte annesinin 2 yıl önce öldüğü sonucuna ulaştı.


“TRT ŞEŞ” TEŞEKKÜRÜ
Şemdin Sakık, AKP’li milletvekillerinin “Kürtçe TV kurulmasını nasıl buluyorsunuz?” sorusuna  “Televizyon kanalı kurulmasından çok memnun oldum. Emeği geçenlere ve Başbakan Erdoğan’a teşekkür ediyorum” cevabını verdi. Sakık, tek başına kaldığı hücresinden şikayet etti. “Burada iki taraflı tecrit altındayım. Cezaevi idaresiyle bir sorunum yok ama kimseyle konuşamıyorum” diyen Sakık, yanına bir koğuş arkadaşı verilmesi talebini de milletvekillerine iletti.


Aynı cezaevinde kalan PKK’lı tutuklularla da görüşen milletvekilleri, tutuklu ve hükümlülerden “koğuşların kalabalık olması” şikayetini aldı. Aynı tutuklular, TRT Şeş’in “Devletin bir oyunu” olduğunu öne sürüp, destek vermediklerini söyledi. Diyarbakır’daki D tipi cezaevini de ziyaret eden milletvekilleri, cezaevlerinde Kürtçe konuşma yasağının fiili olarak uygulanmadığını tespit etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler