YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TDK uyuşturucu türlerine ortak isim bulacak
TDK uyuşturucu türlerine ortak isim bulacak
10 Kasım 2014 08:45
Farklı isimler çocukları meraklandırarak bu maddeleri denemeye ittiği için “bonzai”, “eroin”, “kokain” ve “Ecstasy” kelimeleri yerine uyuşturucu maddeler tek bir isimle adlandırılacak.

Bonzai, eroin, kokain, Ecstasy dönemi bitiyor. Bakanlar, uyuşturucu türlerinin isimlerini kullanmamaları konusunda saha uzmanları tarafından uyarıldı. Konuyla ilgili çalışma başlatılması talimatı verilirken, Türk Dil Kurumu’na (TDK) da iletilecek olan proje kabul görürse bu maddeler ya ‘uyuşturucu’ adı altında toplanacak ya da farklı bir tanımlama yapılacak.

Çalışmanın gerekçesi ise “Farklı isimlerin çocukları meraklandırarak bu maddeleri denemeye itmesi” olarak belirtildi. Sağlık ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarının saha uzmanları, bakanlara bu isimleri basın önünde demeç verirken, katıldıkları televizyon programlarında kullanmamaları tavsiyesinde bulundu. 

Çocuklar merak ediyor

Uzmanlar, uyuşturucu isimlerinin söylenmemesi konusundaki çalışmasını, “Farklı isimler çocukları meraklandırıyor ve bu maddeleri kullanmaya itiyor. Son dönemde çok sık gündeme gelen bonzai hakkındaki konuşmalar kokain, Ecstasy ve eroin gibi sentetik uyuşturucuları daha masum gösteriyor” sözleriyle savundu.

O isimleri zikretmiyoruz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da “Sözü edilen sentetik uyuşturucu maddelerinin adının zikredilmemesi gerektiğini birlikte çalıştığımız uzmanlar bize söylediler. O isimleri zikretmiyoruz’’ dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler