YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TCDD’den o iddialara yanıt
TCDD’den o iddialara yanıt
28 Mart 2014 18:41
TCDD Genel Müdürlüğü, dün akşam bir televizyon programında, Aykut Erdoğdu tarafından TCDD hakkında Sayıştay Raporlarından yola çıkılarak asılsız iddialarda bulunduğunu bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, dün akşam bir televizyon programında, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu tarafından TCDD hakkında Sayıştay Raporlarından yola çıkılarak asılsız iddialarda bulunduğunu bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün akşam bir televizyon programında, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu tarafından TCDD hakkında Sayıştay Raporlarından yola çıkılarak asılsız iddialarda bulunulduğu bildirildi. Söz konusu programda Erdoğdu’nun dile getirdiği her bir iddiayla ilgili açıklama yapma ihtiyacı doğduğu belirtilerek, Sayıştay Raporlarında dile getirilen, kuruluş tarafından Sayıştay ve TBMM KİT Komisyonuna gerekli cevaplar verilen her bir iddia hakkında yeniden açıklama yapıldığı bildirildi. Ankara-Sivas projesinde Bakanlar Kurulu kararıyla bir iş artışı olmadığı belirtilen açıklamada, "Ankara-Sivas projesinin toplam bedeli 2010 birim fiyatlarıyla 2,4 Milyar TL’dir. Zikredilen 800 Milyon Dolar, 1,5-2 Milyar Dolar rakamlarının mahiyeti anlaşılamamıştır" denildi.

Erdoğdu’nun, ’2002 yılında TCDD’nin bilançosuna göre sermayesi 3 milyar, 2012 yılında 31 milyar, 28 milyar para koymuşlar. Peki, bu 28 katrilyon karşılığında bugün elimizde ne var? Ankara-Konya hızlı treni, Ankara-Eskişehir hızlı treni’ açıklamasına ilişkin olarak, bahsedilen 28 milyar TL’nin 10 yıllık sürede sadece yatırım için ayrılan para değil TCDD’nin sermayesi olduğuna dikkat çekilerek, "Buna yatırım, işletme giderleri, personel giderleri, giderleri dahildir. Kaldı ki, söz konusu yüksek hızlı tren hatları dışında 8 bin kilometre yol yenilenmiş, çeken ve çekilen araçlar modernize edilmiş, lojistik merkezler yapılmış, gar ve istasyonlar aslına uygun restore edilmiş, elektrifikasyon ve sinyalizasyon işleri yapılmıştır. Bu kapsamda yapımı devam eden yüksek hızlı tren hatları dahil, 2003-2013 arasında yatırım programında olan 120 adet büyük proje gerçekleşmiş, 80 adet büyük projenin de yapımı devam etmektedir" denildi.

Bulgaristan’a vagon ihracatından 13,5 milyon TL zarar edildiği iddialarına ilişkin, "TCDD farklı bir tüzel kişiliktir. TÜVASAŞ farklı bir tüzel kişiliktir. TÜVASAŞ ihalelere kendi kararıyla girmektedir. Sayıştay denetimde de farklı tüzel kişilik olarak değerlendirilmektedir. TÜVASAŞ yurt dışında girdiği bir ticari işten zarar etmiştir. Konu TCDD ve Bakanlıkça da incelenmektedir" denildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler