YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'TBMM'nin yasama yetkisi mutlaktır'
'TBMM'nin yasama yetkisi mutlaktır'
'TBMM'nin yasama yetkisi mutlaktır'
07 Haziran 2008 / 11:18 Güncelleme: 07 Haziran 2008 / 00:00


TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa düzenlemesinin iptaline ilişkin kararını değerlendirdi. Toptan Anayasa MAhkemesi'nin yetkisini aşarak karar verdiğini belirtti.


AÇIKLAMADAN SATIR BAŞLARI


* TBMM'nin anayasa kurallarına uygun olarak çıkardığı kanun herkesi bağlayıcıdır.


* TBMM'nin yasama yetkisi mutlaktır.


* 411 milletvekilinin çıkarmış olduğu yasayı Anayasa Mahkemesi şeklen değil, yetkisini aşarak esasa girerek karar vermiştir.


* Anayasal denetim şartları yasalarla belirtilmiştir.


* Kuvvetler ayrılığında hiç bir erk bir başka erkin yetkisini alamaz, ihlal edemez.


* Anayasa Mahkemesinin inceleme yetkisi 148. maddede detaylı olarak anlatılmıştır.


* Kuvvetler ayrılığı prensibinde yasama yürütme ve yargı erkleri yetkilerini aşmamalı, birbirinin görev alanına girmemelidir.


* Bu erkler birbirine güvenmelidir.


* Yargı ancak konulan normları inceler...


* Toptan, yeni bir anayasanın yapımı yanında çift parlamentoyu, yani Cumhuriyet Senatosu konusunun da tartışmaya açılması önerisinde bulundu.


* El birliği ile demokrasiyi korumalıyız.


Meclis Başkanı Köksal Toptan kamuoyuna senatoya geçmeyi önerdi. Çift meclisli sistem ile Anayasa Mahkemesi'nin görevlerinin bir kısmı senatoya geçmesi öngörülüyor. Toptan siyasi parti liderlerini bir araya getirerek önerisini sunacak.


Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Toptan kameraların karşısına geçti ve siyaset gündemini hayli meşgul edecek önerisini açıkladı. Toptan Anyasa Mahkemesi'nin türban kararını eleştirdi.


SENATO GELMELİ


Türkiye yeni dönemde yeni Anayasa ve senatoyu tartışmalı. Herkes bilmelidir ki yüksek temsil gücüyle Anayasa'da belirlenen ilkeler çerçevesinde doğruları yapmaya devam edecektir.


LİDERLERİ ÇAĞIRACAĞIM


Önümüzdeki dönemde parti liderlerini toplantıya çağıracağım. Hafta içinde liderlerin programlarına bakarak belirleyeceğim.


MAHKEMENİN YÜKÜ HAFİFLEYEBİLİR


İlk defa burada açıklıyorum. Bu fikrimden Erdoğan'ın haberi yok. Çift kamaralı sistem konusu tartışılabilir. Böylece Anayasa Mahkemesi'nin yükü hafifleyebilir. Bizde olmasında yarar var diye düşünüyorum. Bu benim kişisel kanaatim.


MAHKEME YETKİSİNİ AŞMIŞTIR


Anayasamız yasama, yürütme, yargı erklerinin ayrIılığı ilkesine dayanmaktadır. Her erkin görev ve yetkilerinin sınırı açıkça Anayasa'da bellidir. Anayasa Mahkemesi bu yasayı sadece şekil bakımından inceleyebileceği açıkça belli olmasına rağmen esasla ilgili bir karar vermiştir.


Yüksek mahkemenin 148'inci madddeye göre yetki aşımını kullanması ayrı birşeydir. Yüksek mahkeme yetki ötesine geçmiştir.


Erkler arasında zaman zaman belirgin hale gelen bu sorunlar demokratik gelişme sürecine zarar vermektedir. Erkler birbirlerinin görev alanına girmemeli. Bundan en fazla etkilenecek olan demokrasimizdir, hukuk sistemimizdir, Türkiye'dir.


Yüksek mahkemenin yetki alanını genişletmesiyle ileride başka alanlarda da sorunlar yaşanabileceği kaygıları ağır basmaktadır. Bu demokrasimiz açısından ciddi şekilde kaygı vericidir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler