YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM'den BDP'ye ret
TBMM'den BDP'ye ret
25 Haziran 2013 17:07
TBMM Genel Kurulu'nda, BDP'nin, çocuklara ve kadınlara cinsel taciz ve tecavüzün engellenmesine yönelik araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi kabul edilmedi.

2011 yılından bu yana 8 uzman çavuş tarafından Bingöl'de 14 yaşındaki bir kız çocuğua cinsel istismar ve tecavüz şeklinde insanlık dışı muamele yapıldığını belirten Baluken,E.A'nın sığınmaya çalıştığı adaletin, bu 8 uzman çavuşu serbest bıraktığını kaydetti.

14 yaşındaki kız çocuğuna insanlık dışı muamele yapan 8 uzman çavuşun hepsinin ellerini kollarını sallaya sallaya Bingöl halkının arasında devletin silahı elinde, devletin verdiği verdiği yetki omuzlarında dolaşmaya devam ettiğini ifade eden Baluken, "Bunlar Bingöl halkının onurunu zedeliyor. Bingöl halkı sesini bir hafta, on gündür size duyurmaya çalışıyor" diye konuştu.

Uzman çavuşların jandama bünyesinde çalıştıklarını ve İçişleri Bakanı'nın bu konuda tek bir açıklama yapmadığını, bu kişiler hakkında bir idari soruşturmayla açığa alınma ya da sözleşmelerinin iptali gibi bir karar verilmediğini söyleyen Baluken, "Başbakan da bu zulümle ilgili tek bir cümle kelime duymadık. Başbakan iki hafta boyunca başörtülü bir kardeşimize yapılan zulmü teşhir etti. Şimdi başörtüsünün altındaki Bingöl'lü bir genç, bir Kürt olunca mı Başbakan'ın sesi çıkmıyor " diye sordu.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznür Çalık, Bingöl'deki olaydan dolayı derin üzüntü içinde olduklarını belinrterek, iddialarla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının tutuksuz yargılamaya itiraz ettiğini ve davaya müdahil olduğunu anımsattı.

Bu kişilerden biri için tutuklama kararı verildiğini aktaran Çalık, gerekli araştırmalar tamamlandığında mahkemenin yeniden değerlendirme yapabileceğini ifade etti.

Raporların tamamlanmasıyla bu davanın sağlıklı olarak tamamlanacağını belirten Çalık, "Bizler mağdurun, çocuğun, kadının, kim olursa olsun mazlumun yanındayız" dedi.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Bingöl'deki olayla ilgili, "Bu ne biçim hukuk devletidir " ifadesini kullandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca da konuyla ilgili yapılan yasal düzenlemelerle ilgili bilgi verdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler