YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM'de gerginlik!
TBMM'de gerginlik!
11 Temmuz 2013 21:37
AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan'ın, kadın parlamento muhabirlerine yönelik sözleri, TBMM Genel Kurulu'nda gerginliğe neden oldu.

TBMM Genel Kurul'nda, "torba kanun" teklifi üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Yerinden söz alan CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka,AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan'ı kastederek, "TBMM çatısı altında bir AKP milletvekili, kadın gazetecilere ağza alınmayacak sözler söylemiştir. Bu sözleri kınıyorum" dedi. Nazlıaka, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den de bu konuda bir değerlendirme yapmasını beklediklerini belirterek, "Ancak Sayın Bakan ben söz alınca Genel Kurul salonunu terk etti" dedi.

Görüşmeler devam ederken, CHP'li kadın milletvekilleri ile BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Başkanlık Divanı önüne gelerek, Başkanvekili Sadık Yakut'tan, konuyla ilgili söz istediklerini söyledi.

Milletvekillerini yerlerine oturmaları konusunda uyaran Yakut, ancak usule uygun bir şekilde söz verebileceğini söyledi.

Söz alan Pervin Buldan, "AKP'li bir milletvekili Meclis'te görev yapan kadın gazetecileri için çirkin ifadeler kullanmıştır. Biz bu tür söylemlerden rahatsızlık duyuyoruz. BDP olarak bu milletvekilini kınıyoruz ve AKP Grubu'ndan da bir açıklama bekliyoruz" diye konuştu.

Bunun üzerine söz alan Zeyid Aslan, bir gazetede yayımlanan haberde, Meclis'in bahçesinde bir milletvekili arkadaşı ile dinlenirken bir fotoğrafının yayımlandığını ve fotoğrafın altında aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığını söyledi.

Bir milletvekilinin insani halinin, bir gazetede ağır bir eleştiri ile yayımlandığını belirten Aslan, bu konuda söz alan milletvekillerinin de olayın aslını sormaları gerektiğini kaydetti. Aslan, "Konuyu bazı gazeteci arkadaşlarımızla konuşurken bir örnek verdim. Belki örnek şık olmamış olabilir. Konuyu 'kadın-erkek' diye ayırmak yanlış. Bir sohbet esnasında söylenmiş sözden ibarettir. Ancak, bugün kadın gazetecilere hakaretten bahsederek konuşma yapanlar, polislerin anasına küfreden arkadaşları için konuşmadılar" dedi.

Aslan konuşurken, CHP milletvekilleri sıralara vurarak Aslan'ı protesto etti.

Aslan'ın ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, şunları kaydetti:

"Tokat Milletvekili Zeyid Aslan hakkında internet sitelerinde yayınlanan haberi okudum. Haberde kadın gazetecilere yönelik kullanılan cümlelerin kabul edilemez olduğunu ifade etmek isterim.

Geç saatlere kadar çalıştığımız bu mekan, bizim için özeldir ve adeta bizim mahremimizdir. Burada yaptıklarımız, hareketlerimiz, oturma tarzımız gazeteciler için konu olmamalıdır ama bununla birlikte gazetecilik mesleği gereği haber peşinde koşmalarını da makul görüyorum. Resmin yayınlanmasını takdirlerinize sunuyorum. Hepiniz milletvekilisiniz, hepiniz aynı vaziyetlerde olabilirsiniz, ancak şahsım ve AK Parti'li kadın milletvekilleri adına sayın Zeyid Aslan'ın bu ifadelerini reddettiğimi de saygıyla sunmak istiyorum."

Satır'ın konuşmasını, CHP milletvekilleri alkışladı. Bu arada, Zeyid Aslan ayağa kalkarak tepki gösterdi. Bu sırada CHP'li milletvekilleri ile Aslan arasında sözlü sataşma başladı. Aslan, bağırarak, CHP sıralarına yürüdü. Ancak milletvekilleri araya girdi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut Yakut, birleşime ara verdi. Arada da salonun değişik bölümlerinde AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında tartışma devam etti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral ile CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz arasında tartışma çıktı. Özgündüz'ün üzerine yürümek isteyen Külünk ve Saral'ı, diğer AK Parti milletvekilleri güçlükle durdurabildi.

Özgündüz'ün ise milletvekilleri sırasının üzerine çıkarak, AK Parti'li Külünk'e ulaşmaya çalıştığı görüldü.

Milletvekillerini sakinleştirmeye çalışanların arasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da yer aldı.

Gerginliğin sona ermesinin ardından CHP'li bazı kadın milletvekilleri, Satır'ın yanına giderek, konuşmasından dolayı tebrik etti.

Birleşimi yeniden açan TBMM Başkanvekili Sadık Yakut,saat 21.30'a kadar ara verdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler