YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM RTÜK üyelerini seçecek
TBMM RTÜK üyelerini seçecek
12 Temmuz 2015 12:46
Meclis, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) boşalan üyelikler için seçim yaptıktan sonra tatile girecek.

RTÜK'te AK Parti'ye düşen iki, MHP'ye düşen bir üyenin görev süreleri 14 Temmuz'da doluyor. 7 Haziran seçiminin ardından Mecliste oluşan yeni sandalye dağılımı nedeniyle AK Parti'nin bir üyeliği, MHP ya da HDP'ye kayacak. Bu nedenle boşalacak üç üyelik için TBMM Genel Kurulunda seçim yapılacak. Boşalacak üç üyelikten biri AK Parti'ye, biri MHP'ye, biri ise MHP ya da HDP'ye düşecek.

SALI GÜNÜ SEÇİLİP TATİLE GİRECEK

TBMM Başkanlığı, AK Parti ve MHP'ye gönderdiği yazıda, kendilerine düşen üyelikler için iki katı aday belirlemelerini isterken, üçüncü üyelik için hem MHP hem de HDP'den birer isim talep etti. Yapılacak gizli oylamada, karar yeter sayısı olmak şartıyla, salt çoğunluğu elde edenler seçilmiş olacak. Partilerin, RTÜK'te kendilerine düşen kontenjan için isim bildirmemesi durumunda seçim yapılamayacak.

RTÜK için seçim 14 Temmuz Salı günü yapılacak. Meclis'in, gündeminde RTÜK seçiminin ardından başka bir konu bulunmadığından tatile girmesi bekleniyor. Ancak Hükümet'in kurulması durumunda ise Meclis, derhal toplanacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler