YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM Genel Kurulu'nda IŞİD gerginliği
TBMM Genel Kurulu'nda IŞİD gerginliği
11 Haziran 2014 17:09
TBMM Genel Kurulu'nda, IŞİD'in Musul'u ele geçirmesi gündeme geldi.

HDP, Danışma Kurulu toplanamadığı için IŞİD ve El Nusra'nın faaliyetlerine yönelik araştırma önergesinin, bugün görüşülmesini grup önerisi olarak Genel Kurul gündemine getirdi.

Grup önerisi lehinde söz alan HDP Van Milletvekili Nazmi Gür, IŞİD'in Musul'u ele geçirmesini değerlendirdi. Gür, bumerangın, dönüp Türkiye'yi vurduğunu, Hükümet'in kendi eliyle büyüttüğü bir canavarın bu ülkeyi vurmaya başladığını savundu,

Gür, "Ülkemizi doğrudan etkileyecek, neredeyse iç barışımıza dönük, sürece dönük büyük bir tahribat yaratacak gelişmeler yanı başımızda oluyor. Musul işgal ediliyor, konsolosluk basılıyor, Hükümet yok, Dışişleri Bakanı'nın nerede olduğu belli değil" dedi.

Musul'daki olayın ciddiyetinin farkında olunmadığını ileri süren Gür, Musul'un yerle bir edildiğini, Hükümet'in seyrettiğini, kılının kıpırdamadığını öne sürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, grup önerisi lehinde yaptığı konuşmada, IŞİD'in Musul'a el koymasının, Suriye ile birlikte Irak'ın toprak bütünlüğünün tehlikeye girmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Korutürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dışişleri Bakanı New York'ta Güvenlik Konseyi için oy toplamaya çalışıyor, ümitsiz işin peşinde. Hükümet'in yanlış politikası bizleri bu korkunç vaziyetle karşı karşıya getirdi. Kısa dönemde bu bölgede yeniden koalisyon oluşacak, dış güçler buraya hakim olmaya, düzeltmeye çalışacak. Dış güçler düzeltmeye çalıştığında Hükümet hangi pozisyona girecek, bunların süratle anlatılması lazım. Sayın Cuhurbaşkanı'nın, anayasanın kendisine verdiği yetkiyi kullanıp, Bakanlar Kurulu'nu toplantıya çağırması lazım. Duygusal davranmayan, vaktiyle iyi Dışişleri Bakanı olan Gül, Hükümet'i toplayıp, doğru yola sevk etmesi lazım. Dışişleri Bakanı'nın, bugüne kadar sürdürdüğü hayalci politikaların nereye getirdiğini düşünüp istifayı düşünmesi lazım. TBMM, özel gündemle toplanmalı. Bugün Musul, yarın Kerkük gidecektir."

"Gereğinin yapılması zamanı"

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, grup önerisi aleyhindeki konuşmasında, Musul'da bir katliam yaşandığını ancak Meclis sıralarının boş olduğunu söyledi.

IŞİD'in, Türkmen kentlerini işgal ettiğini, sıranın Kerkük'te olduğunu ileri süren Oğan, şu görüşleri savundu:

"İşin içinde IŞİD var ama işin içinde bir de iş var. Irak ordusu birden bire her şeyi bırakıp gitmiş, başkonsolosumuz Ankara'yı, IŞİD militanları şehirde güçleniyor diye uyarmış, Türkiye'den çıt yok. Oralar sanki Misak-ı Milli sınırları içinde değildi, oradakiler bizim kardeşlerimiz değil. Sanki Türkiye, Türkmenleri bölgede feda etmiş. Konsolosluklar, elçilikler Türk toprağıdır. Orada Türk toprağı işgal edilmiş. Eskiden bir ordumuz vardı. Başkomutan olan cumhurbaşkanına sesleniyorum, başkomutlanlığını yap, bugün yapmayacaksan ne zaman yapacaksın. Bugün, gereğinin yapılması zamanı. Türkiye'de IŞİD'in onlarca hücresi var ancak bir tek operasyon yapılmadı, çünkü siz büyütüyorsunuz."

"IŞİD'e yardım ettiği külliyen yalan"

AK Parti Muş Milletekili Faruk Işık, IŞİD'in, göründüğünden de kirli ve karanlık bir terör örgütü olduğunu söyledi.

IŞİD'in 2013'te Suriye'de ilk eylemlerini yaptığını, hızla büyüdüğünü ifade eden Işık, "Özgür Suriye Ordusu altında savaşan küçük grupların önünde zor seçim vardı. Ya IŞİD'e katılacak ya da ona karşı savaşacaklardı. Güçleri olmadığı için IŞİD'in zulmüne boyun eğdiler" dedi.

Işık, Hükümet ve devletin IŞİD'e yardım ettiği söylemlerinin külliyen yalan olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Hükümeti eleştireceğimize milli sorun olan Musul üzerinde düşünmemiz gerekir. Hükümet'e topu atarak, bu işin üstünü örtme şansımız yok. Türkiye Devleti, IŞİD'i terör örgütü olarak tanıdı. Türkiye ordusu, devleti, defaten IŞİD'in konvoy ve hedeflerini vurdu. IŞİD'in, bölgede Arap, Asuri, Kürtler, Ermeniler, Türkmenlere düşman terör örgütü olduğunu biliyoruz. Hükümet olarak bunu dile getirdik. Musul'un IŞİD tarafından işgal edilmesi, bölgesel güvenlik açısından ciddi tehlike oluşturuyor. Türkiye güçlü devlettir. Saniyelik ve anlık birtakım manevralarla başarı kazanan IŞİD terör örgütü, eğer Türkiye'nin damarına bastığı andan itibaren çok ciddi cevap bulacaktır. Herkes bunu böyle bilsin. Konsolos saldırıları, şoförleri gözaltına almaları... Türkiye, bunlara göz yummayacaktır, her türlü önlemi almaya devam edecektir. "

Konuşmaların ardından grup öneresi kabul edilmedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler