YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"TBMM bunu hak etmiyor"
"TBMM bunu hak etmiyor"
12 Aralık 2013 12:12
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Genel Kuruldaki sert tartışmaları eleştirerek, 'Bunlar doğru şeyler değil. Biz bunu hak etmiyoruz, TBMM bunu hak etmiyor' dedi.

Çiçek, tıkanan yeni anayasa çalışmaları hakkındaki soruları da yanıtladı. Gazetecilerin sorularına cevap veren Meclis Başkanı Çiçek, önce bütçe görüşmelerindeki tartışmalar ve sarf edilen sert sözlerle ilgili konuştu.

Çiçek, "Bunlar doğru şeyler değil. Biz bunu hak etmiyoruz, TBMM bunu hak etmiyor. Bu son olsun, herkes ders çıkarsın. İlk gün müzakereleri yürütürken ne kadar zorlandığımı gördünüz. Müzakere yapmıyoruz, neredeyse kavga ediyoruz. Umarım bundan ders çıkartırlar. Birkaç kişinin hatası yüzünden biz zan altında kalıyoruz. Bugün atılan başlıklara bakın. ‘Meclis’in seviyesi sıfırın altına indi’ bunu hak etmiyoruz. Başlığa bir şey demiyorum. Buna da isyan ediyorum" diye konuştu.

Yeni anayasa açlışmaları

Çiçek, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soru üzerine ise, kurula artık başkanlık yapmadığını belirterek, çalışmaları bu yöntemle bir yere götürme imkanı olmadığını söyledi.

Çiçek, "Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde anlaşılan madde sayısı 60’tır. Bu birkaç madde daha arttı ama her partinin önem verdiği hususlar var, buralarda görüş birliği nasıl temin edilecek. Sayın genel başkanlar yazdıkları yazılarda bunun nasıl olabileceği ile ilgili de bir ipucu verebilirlerse toplantılar devam etsin. Masa, anayasanın önüne geçti. Masadan kim kalktı, kim kalkacak, masa ne yapacak? Bu sorunun cevabını hep beraber bulmamız lazım" dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler