YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM Başkanı Çiçek Tunus'ta
TBMM Başkanı Çiçek Tunus'ta
07 Şubat 2014 08:41
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, "Tunus coğrafya olarak Türkiye'ye uzak olmakla birlikte kalben en yakın olduğumuz ülkelerin başında geliyor" dedi.

TBMM Başkanı Çiçek, Tunus Cumhurbaşkanlığının yeni anayasanın kabulü münasebetiyle düzenlediği merasime katılmak üzere geldiği Tunus'ta, Ulusal Kurucu Meclisi Başkanı Mustafa Bin Cafer ve Başbakan Mehdi Cuma ile görüştü.

Çiçek, Bin Cafer'le görüşmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında Türkiye-Tunus ilişkilerinin önemine ve iki ülke halkının arasındaki güçlü bağlara değindi.

TBMM Başkanı daha sonra Cuma'yla Başbakanlık konutunda bir araya geldi. Çiçek, basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Dost ve kardeş Tunus halkının gerçekleştirdiği önemli bir başarıyı, anayasanın kabulünü tebrik etmek ve mutluluğunu paylaşmak üzere bu ziyareti düzenledik. Tunus coğrafya olarak Türkiye'ye uzak olmakla birlikte kalben en yakın olduğumuz ülkelerin başında geliyor. Çünkü tarihin önemli bir bölümünü birlikte yaşadık. Ortak hatıralarımız var. Ortak kültürümüz ve değerlerimiz var. Ayrıca Tunus'la ilişkimiz sadece iki devlet arasındaki ilişkilere münhasır değil, iki halk arasındaki ilişkilerdir."

"Gelecek, bugünden daha iyi olacaktır"

Çiçek, Tunus halkı ve onun "dirayetli, değerli" yöneticilerinin, çok önemli bir başarıyı elde ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Anayasa yapmak gibi gerçekten zor bir işi başarmış oldular. Kendilerini tebrik ediyoruz. Toplumun refahı, huzuru ve geleceği bakımından, uzlaşarak bir anayasa yapmak gerçekten zordur ve bunu başarmak da tebrik edilecek bir husustur ve ben bu başarıda katkısı olan, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Tunuslu kardeşlerimiz için sıkıntılı günlerin artık geride kaldığına inanıyoruz. Artık lokomotif rayına oturdu ve bundan sonra yoluna devam edecek. Gelecek, bugünden daha iyi olacaktır. Bunu hem temenni hem de dua ediyoruz."

Türkiye'nin, devrimin ilk gününden itibaren her yönüyle Tunuslu kardeşlerinin yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Çiçek, "Her alanda ilişkilerimizi geliştirmek ve kardeşlik bağlarımızı daha da kuvvetlendirmek için Türkiye her vesileyle ve her fırsatta Tunus'la dayanışma içinde olacaktır. Bu vesileyle Tunuslu kardeşlerimize, Tunus halkına Türk milletinin selamlarını ve iyi dileklerini iletmek istiyorum. İnşallah gelecek, daha güzel olacak" diye konuştu.

Çiçek, sabah yerel saatle 10.00'da Tunus Ulusal Kurucu Meclisi'nde yeni anayasanın kabulü münasebetiyle düzenlenen törene katılacak. Öğleden sonra da temaslarını sürdürecek Çiçek'in akşam saatlerinde Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler