YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBB'den başörtüsü davası
TBB'den başörtüsü davası
01 Ekim 2014 19:30
Türkiye Barolar Birliği, Ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasıyla ilgili yürütmenin durdurulması için iptal davası açtı.

Türkiye Barolar Birliğinin, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik'te yapılan değişikliğe, Danıştay 8. Dairesinde yürütmenin durdurulması istemli iptal davası açtığı bildirildi.

"Örtünmeme özgürlüğünü korumaya yönelik bir adımdır"

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'na ve yasal mevzuata da aykırı olduğu öne sürülen açıklamada, "Türkiye Barolar Birliği tarafından açılan bu dava, örtünme özgürlüğüne karşı bir duruş olmayıp; örtünmeme özgürlüğünü korumaya yönelik bir adımdır. Türbana karşı bir duruş değil, türbanın 9 yaşa indirilmesine karşı bir çıkıştır" denildi.

"Bundan sonraki adım kadın-erkek ayrmına gelebilir"

"9 yaşındaki bir çocuğun özgür iradesini kullanarak tüm yaşamını etkileyebilecek önemli kararlar verebilmesinin mümkün olmadığı" ifade edilen açıklamada, "Türkiye Barolar Birliği olarak, gözlenen kayıtsızlığın devamı halinde bundan sonraki adımın kız-erkek okullarıyla toplu taşıma araçlarında kadın-erkek ayrımına gelebileceği hususunu kamuoyunun dikkatlerine saygılarımızla sunuyoruz" görüşü savunuldu.

 

20:52
 // Rasim DUMAN
"Metin bey neden duruma vaziyet etmiyor?" diye merak ediyor,hayiflaniyor ve uzuluyordum , sagolsun beni dosta dusmana karsi mahcup etmedi. Boyle atraksiyonlari yapmaya devam et ki ismin hep gundemde kalsin, "baronlarin" puanlarini topla. Muhtemeldir ki seni ilerde ya CHP'ye genel baskan veya cumhurbaskani adayi yapacaklar. Ha, bu arada Cem YİLMAZ' dan biraz "tabii mizansen" dersi al, cunku oynadigin role kendini cok fazla kaptiriyorsun....
01 Ekim 2014 20:52
20:17
 // dost
kafa yapısı yasaklarla dolu bir sahsin insanların haklarını savunmasi,özgürlükten yana olması bence imkansız. çünkü bunların özgürlükten anladığı taş devri dönemi soyunma ve ciplaklik...
01 Ekim 2014 20:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler