YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tazminat için başvurdular
''Üzücü olaya maruz kalan aileler, özgür iradesiyle başvurusunu yaptı''
Tazminat için başvurdular
28 Şubat 2012 / 15:56 Güncelleme: 28 Şubat 2012 / 15:50

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, Uludere ilçesinde meydana gelen olayda ölen 34 kişinin yakınlarının tazminat alma hakkı için valiliğe yaptığı başvuruyla ilgili olarak, ''Üzücü olaya maruz kalan aileler, özgür iradesiyle başvurusunu yaptı'' dedi...

Vali Özkan, ölen 34 kişinin yakınlarının, 5233 sayılı yasadan faydalanma yönünde girişimleri olduğunu belirterek, bunun ardından bu kişilerin yakınlarının hukuksal hakları çerçevesinde zararlarının giderilmesi talebiyle valiliğe dilekçeyle başvurduğunu söyledi.

Bazı grupların maalesef annelerin bu acılarını bile siyasi ve ideolojik emelleri için kullanma çabasına girdiğini belirten Özkan, şöyle konuştu:

''Üzücü olaya maruz kalan aileler, özgür iradesiyle başvurusunu yaptı. 5233 sayılı  yasa çerçevesinde zararlarını giderme talebiyle valiliğe başvurdular. Başvurunun ardından biz de yasa gereği prosedürü işlettik. Esasen acılı ailelerin gündeminde tazminat yok. Acıları var, kafalarında soru işaretleri var. Bizim resmi ve insani görevimiz öncelikle bu ailelerin maddi ve manevi her türlü haklarını korumak, acılarının bir nebze hafifletilmesi yönünde gerekli tedbirleri almaktır. Bu konuda aileler samimi olarak içlerinden gelen hissiyatlarını paylaşmaktadır. Bazı istismar çevrelerinin kullandığı kişi ya da grupların münferit beyanları, tüm acılı aileler adına yapılmış gibi lanse edilmesi müessif olaya maruz kalan ailelerin ortak görüşü değildir.''

Olayda ölenlerin yakınları, 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun'dan faydalanmak üzere sürenin son günü olan dün Şırnak Valiliğine dilekçeyle başvurmuştu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler