YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tayyip'i oynayacağım"
Eski CHP İstanbul İl Başkanı, sinema sanatçısı Berhan Şimşek, ''Ben Tayyip'i anlatan bir film çekeceğim, onu oynayacağım'' dedi.
"Tayyip'i oynayacağım"
11 Mayıs 2011 / 07:37 Güncelleme: 11 Mayıs 2011 / 07:50

Eski CHP İstanbul İl Başkanı, sinema sanatçısı Berhan Şimşek, son 10 yılda sanat alanında toplumun dertlerini anlatmak yerine iktidarı öven şeyler yapıldığını öne sürerek, ''Ben Tayyip'i anlatan bir film çekeceğim, onu oynayacağım'' dedi.

Nilüfer Belediyesi ve Bursa Gazeteciler Cemiyetinin ortaklaşa düzenlediği ''Aydınlarla Yüz Yüze Söyleşisi''nin bu haftaki konuğu, Berhan Şimşek ve son dönemde ''Öyle Bir Geçer Zaman ki'' adlı televizyon dizisindeki ''Balıkçı'' rolü ile dikkati çeken şair, yazar, tiyatro ve sinema oyuncusu Orhan Alkaya oldu.

Basın Kültür Sarayı Uğur Mumcu salonunda düzenlenen söyleşide, ''Sanat, sanatçı ve günümüzde sanata verilen önem'' ele alındı.

Çizginin milleti ve inancı olmadığı gibi sözün de olmadığını belirten ve ''Sanat çizgidir'' diyen Şimşek, şöyle devam etti:

''Dünyanın varoluşunda bu iş mağarada başladı. Toplumu yönetenler, topluma ekonomik, sosyal olarak yön verenler sanatın, sanatın hiçbir zaman yaratıcılığını kabul edemediler. Anadolu'da da biz sanatlar kültürler katmanları üzerinde oturuyoruz. Yıllarca dogmaların etkisi ve baskısı altında gelişmeye çalışan sanat bir yerlerde kendini göstermiştir resmin, heykelin bir zamanlar günah sayılıp yasak olduğu bu topraklarda... Sanatın kilimlere yansıyıp varoluşunu sürdürdüğünü görüyoruz.''

Bir izleyicinin, ''Türkiye'de sanata değer veriliyor mu sizce  Son zamanlarda çekilen filmler nasıl'' sorusuna Şimşek, ''Son on yılda toplumu anlatan, toplumun içerisinde bulunan sıkıntıları, dertleri konu alan yapımlar yerine iktidarı övmekten başka bir yapmayan bir sanat görüyoruz'' karşılığını verdi. Berhan Şişlek, ''Peki siz buna karşılık ne yapıyorsunuz'' sorusu üzerine ise ''Ben Tayyip'i anlatan bir film çekeceğim, onu oynayacağım'' dedi.

Alkaya ise tarihten bugüne kadar sanatın gelişim süreçleri üzerine durarak sanata yönelik baskıları anlattı. Söyleşinin sonunda Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, konuklara plaket verdi. (AA)

zihniyet
 // sükut
chp yıllardır iktidarız diyorlar ama allah nasip etmiyo her yönden erdoğanın açığını aramaya başladılar bulamadılar şimdide film hilesi ile sanatı kullanarak son 10 yılda yapılanları hiciv sanatı ile değilde siyasi bir havada aktarmaya çalışıcaklar ne diyelim en azından gerçekci yaparlarda belki inanırız...
11 Mayıs 2011 16:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler