YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tayyip Mart'a çıkmaz ona güvenmeyin"
17 Aralık darbe soruşturmasının savcısı Celal Kara'nın yeni atanan savcıya Erdoğan hakkında yaptığı baskı ortaya çıktı. Kara, "Erdoğan, mart ayını göremeyecek ona boşuna güvenmeyin" dedi."
"Tayyip Mart'a çıkmaz ona güvenmeyin"
19 Ocak 2015 / 08:55 Güncelleme: 19 Ocak 2015 / 08:57

17 Aralık darbe soruşturmasının savcısı Celal Kara'nın, aynı savcıya, dosyasına baktığı şüphelileri tutuklamaya sevk etmesi amacıyla tehdit gibi sözler sarf ettiği de anlaşıldı.

Baskı gören savcı HSYK müfettişlerine ifade verince, olay Celal Kara hakkında yürütülen soruşturmaya delil olarak kondu. HSYK raporlarına da yansıyan olayın, 17 Aralık soruşturmasında şüphelilerin adliyeye sevk edildiği gün yaşandığı öğrenildi. Soruşturmaya sonradan atanan savcının odasına giden Celal Kara siyasi konuşmalar yapmaya başladı.

Zekeriye Öz de baskı yaptı

İleriye dönük siyasi 'kehanetlerde' bulunan Kara, "Tayyip Erdoğan mart ayını göremez, ona güvenmeyin" diyerek gözdağı vermeye kalkıştı. Bir süre sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının da değişeceğini ve Samsun'dan bir savcının İstanbul'a başsavcı olarak atanacağını iddia eden Kara, savcıyı bu yolla etkilemeye çalıştı.

Baskı gören ve tutuklamaya sevk etmeye yönelik gözdağı verildiği kanaatine kapılan savcı da yaşadıklarını, 17 Aralık soruşturmasındaki usulsüzlükler ile ilgili soruşturma yürüten HSYK müfettişine verdiği ifadede anlattı. Bunun üzerine olay Celal Kara hakkındaki dosyaya delil olarak kayıtlara geçti. Söz konusu savcı ifadesinde, dönemin Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'den de baskı gördüğünü aktardı.

Sorgu sürdüğü sırada söz konusu savcıyı aradığı öğrenilen Zekeriya Öz'ün şüphelilerin biran önce tutuklamaya sevk edilmesini istediği belirtildi. Bu talebinse, sorgu için Paralel Yapı tarafından ayarlanan nöbetçi hâkim tarafından dosyanın değerlendirilmesine yönelik planın bir parçası olduğu değerlendiriliyor.

 

SABAH

07:31
 // M.N.A.
Sen ve senin şebeken Sayin cumhurbaşkanımiza sabah öğlen akşam kurban olursunuz Inşallah Amiiiin...
20 Ocak 2015 07:31
bunlar kendini ne sanıyor
 // salih inci
Bunlar haşa kendilerini azrail sanıyor kafalarına göre gün tayin ediyorlar ...
19 Ocak 2015 Pazartesi 09:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler