YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tatilde kabineyi mi değiştirecek? Olası isimler
Erdoğan tatil için bu kez Hatay'ı seçmesi Antalya'ya küstü mü sorusunu akıllara getirdi
Tatilde kabineyi mi değiştirecek?  Olası isimler
10 Nisan 2009 / 08:30 Güncelleme: 10 Nisan 2009 / 00:00

Erdoğan seçim ve Obama yorgunluğunu atmak için Antakya'nın Ottoman Termal Otel'ini seçti. Başbakan'ın tatilden ziyade, Bakanlar Kurulu ve parti yönetimindeki değişiklikleri planladığı konuşuluyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim maratonu, G-20 zirvesi ve ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyaretinin ardından tatile çıktı. Ailesiyle vakit geçirip yorgunluk atacağını söyleyen Erdoğan'ın, tatilde aynı zamanda kabine revizyonu planını netleştireceği konuşuluyor. Başbakan'ın yapacağı olası hamleler kulislerde şöyle iddia ediliyor:


- DTP'nin Ermenistan sınırına dayandığını söyleyerek Başbakan'la ters düşen kabinenin güçlü ismi Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, parti yönetimine çekilebilir. Erdoğan, Çiçek'in bu açıklamasından duyduğu rahatsızlığı saklamamıştı. Çiçek de geri adım atmamıştı.


- Kalp ameliyatı geçiren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, başarılı bulunmasına karşın bir süre dinlendirebilir. Kulislere göre Unakıtan'ın Başbakan Yardımcılı'ğına kaydırılması ihtimali büyük.


- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik görevden alınarak yerine Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam getirilebilir.


- Devlet Bakanları Kürşad Tüzmen ve Mehmet Aydın, iki dönemdir bakan oldukları gerekçesiyle kabine dışı kalabilir.


- Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yerine TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl atanabilir.


- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in yerine Kayseri Milletvekili Taner Yıldız getirilebilir.


- Erdoğan'ın partide de kimi değişikliklere gidebileceği söyleniyor. Yerel seçim döneminde teşkilatlarla sağlıklı iletişim kuramadığı gerekçesiyle eleştirilen Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, hedef tahtasında görünüyor.


- Egemen Bağış'tan boşalan AKP Dış İlişkiler genel Başkan Yardımcılığı'na Reha Denemeç'in getirilmesi güçlü bir olasılık.


Antalya'ya küstü mü


BAŞBAKAN Erdoğan tatil için bu kez Hatay'daki Ottoman Termal Otel'i tercih etti. Daha önceki yıllarda tatillerini Antalya'da ya da Balıkesir'in Ekinlik Adası'nda geçiren Erdoğan'ın seçtiği Hatay, Akdeniz ve Ege sahil şeridinde 29 Mart yerel seçimlerinde AKP'nin kazandığı tek belediye olma özelliğini taşıyor. Geçen yıl hizmete giren 5 yıldızlı otelin kral dairesinde ağırlanan Erdoğan çiftinin odasında, içindeki iyodür minerali ile dünyada benzeri olmayan termal özellikli bir jakuzi bulunuyor. Otel kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta. Erdoğan ailesi hafta sonuna kadar burada kalacak.


Erdoğan'ın önceki yıllarda tercih ettiği Rixos Otel, Antalya'daydı. Başbakan, seçim sonuçları açıklandıktan sonra kendisini en çok şaşırtan sonucun Antalya'dan çıktığını söylemiş, tam 28 kez gittiğini ifade etmişti. Erdoğan'ın iyodür mineralli termal oteli seçme nedenlerinden birisinin de sık sık tekrarlayan bel ağrıları olduğu tahmin ediliyor. Erdoğan'a 2006 nisanında bel spazmı teşhisi konulmuş, 2007'de de 'fıtık başlangıcı' denilmişti. İyodürlü kaplıca suyunun özellikle bel ve boyun fıtığına iyi geldiği belirtiliyor.


29 Mart tatil sonuçları


AKP, 29 Mart yerel seçimlerinde Antalya'yı CHP'ye, Balıkesir'i de MHP'ye kaptırdı. Ege ve Akdeniz kıyılarında bir tek Antakya, AKP'nin elinde kaldı. Erdoğan'ın seçim maratonu sonunda tatil için Antakya'yı tercih etmesi, buna bağlandı. AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler