YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tasarıyı engelle sonuçları vahim olur
Tasarıyı engelle sonuçları vahim olur
17 Aralık 2011 07:00
Fransa'nın Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa tasarısını parlamento gündemine alması üzerine Sarkozy'ye mektup gönderen Erdoğan, "Tasarıyı engelle. Sonuçları vahim olur" uyarısı yaptı

Fransa'nın 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa tasarısının parlamentoda 22 Aralık'ta görüşülecek olması Ankara-Paris ilişkilerini bir kez daha gerdi. Başbakan Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'ye dün bir mektup göndererek "Tasarıyı engelle. Sonuçları vahim olur" mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de Sarkozy'yi arayarak Ankara'nın kaygılarını en üst seviyeden dile getireceği belirtildi. Sarkozy'ye gönderdiği iki sayfalık bir mektupta "Bu konu hassastır, ciddidir. Sonuçları vahim olur, sorumluluğu da girişim sahiplerine aittir" diyen Erdoğan, çarşamba günü kaleme aldığı, Perşembe günü Sarkozy'ye ulaşan mektubuna "Göreve geldiğinden bu yana çeşitli vesilelerle fikir teatisinde bulunduk, bazı konularda mutabakata varamadık, bazı konularda ise ortak girişimlere imza attık" sözleriyle başladı ve şu ifadelere yer verdi:

HASMANE TAVIR
"Üzerinde belli bir anlayış oluşturulan konular arasında Fransa'da Türkiye karşıtı girişimler yer almaktadır. Daha önce yaptığımız görüşmede, 2006'da Fransız Ulusal Meclisi'nde kabul edilen Ermeni iddialarının inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifini Senato'ya götürmek gibi bir niyetiniz olmadığını, olayları daha vahim hale getirmek istemediğinizi söylemiştiniz. Bu husus birlikte kurduğumuz Özel Temsilciler mekanizması tarafından da teyid edilmiştir. Yeni girişim bizi hayrete düşürmüştür. Söz konusu yasa teklifinin yasalaşması yönündeki çalışmaları dikkatle izlediğimizi bilmenizi isterim. Bu yasa teklifi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, Türk ulusunu ve Fransa'da yaşayan Türk toplumunu doğrudan hedef almakta ve hasmane bulunmaktadır. Bu noktada açıkça ifade etmek istiyorum ki bu tür adımların ileri noktalara varmasının Türkiye ile Fransa arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel tüm alanlardaki çok yönlü ilişkileri bakımından sonuçları vahim olacağı gibi sorumluluğu da girişim sahiplerine ait olacaktır. Dönemsel ve sürekli olarak karşımıza çıkarılan ve her defasında ilişkilerimizi yaralayan inkarcılık konulu yasa tekliflerinin, düşünce ve ifade özgürlüğünü de ihlal ettiği gibi Fransa'nın savunduğu ilkelerle çeliştiğini düşünüyorum. Böyle bir yasanın kabulü, Ermeni meselesine farklı perspektiften bakan kişilerin ifade özgürlüğünün ciddi şekilde kısıtlanmasına yol açacaktır. Ayrıca bu nitelikte girişimlerin, Türkiye ve Ermenistan arasında tarihe ilişkin ihtilafın diyalog yoluyla görüşülmesine de yapıcı bir katkıda bulunmadığı gibi aksine gerçekliğin ortaya çıkmasına engel oluşturduğunu düşünüyorum. Bu meseleyle bağlantılı olarak, 1970'li ve 1980'li yıllarda Türk diplomat ve devlet görevlileri Fransa'da Ermeni terörünün hedefi olmuştur. Bu hafıza Türk halkı için halen tazedir. Bu nedenle de mevcut girişimlerin Fransa'da yapılmasının Türk halkındaki algılaması farklı olmaktadır. Artık Türkiye-Fransa ilişkiler üçüncü tarafların taleplerine tutsak edilmemelidir. Bu konu hassastır, ciddidir. Sağduyunun siyasi hesaplara üstün gelmesi önemlidir. Tüm bu nedenler ışığında, bu tür mevzuat çalışmalarının sonuçlandırılmayacağı yönünde verdiğiniz sözü tutacağınızı ve telafisi mümkün olmayacak adımların atılmasını engelleyeceğinizi samimiyetle umuyorum."

Poniatowski: Yasa teklifi gereksiz
FRANSA Meclisi Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Axel Poniatowski, meclis genel kuruluna sunulan ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin "gereksiz" olduğunu söyledi. Konu ile ilgili Fransız Haber Ajansı'nın sorusunu yanıtlayan Poniatowski, "Ermeni soykırımını tanımak tartışılmaz ancak, bu yeni yasa teklifi gereksiz" dedi. İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi, Suriye krizinin aşılması konusunda Türkiye'nin uluslararası arenada vazgeçilmez bir ülke olduğunu belirterek, "Teklifin zamanlaması da kötü" dedi.

Fransa'ya çıkarma
AK Parti, CHP ve MHP'li 5 milletvekilinden oluşacak heyet, yarın Fransa'ya gidecek ve 'soykırım' teklifiyle ilgili Fransa'da temaslarda bulunacak. Heyet, Fransa'ya 'Ermeni soykırım' iddialarıyla ilgili iktidarı ve muhalefeti ile Türkiye'nin ortak tavır ve duruşunu gösterecek. Heyet, Fransa'da Meclis ve Senato üyelerinin yanı sıra Dışişleri Bakanı ile de görüşecek, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in mektubunu Fransa Meclis Başkanı'na sunacak. Çiçek, mektubunda, teklifin Türk-Fransız ilişkilerinde yapacağı tahribata dikkat çekti.

'Türkler taarruzda'
FRANSA'DA yayınlanan Le Figaro gazetesi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin Türkiye'nin sert tepkisine yol açtığını yazdı. "Türkler taarruza geçti" başlığıyla verilen haberde, TBMM'deki siyasi partilerin birçok konuda görüş ayrılıklarını sürdürdüklerini ancak bu konuda tam birlik içinde hareket ettiklerini vurgulanarak, TBMM'den iktidar ve muhalefet partileri temsilcilerinin, Fransız muhataplarıyla görüşmelerde bulunmak üzere gelecek hafta Paris'e geleceğini duyurdu. Haberde, 2006 yılında bu tür bir teklifin meclisten geçmesi ardından, Fransız mallarının boykot edildiği ve Fransız firmalarının ihalelerden dışlandığı hatırlatıldı.

Kanlı tesadüf
Fransa Parlamentosu'nun Sözde Soykırım Yasası'nı oylamaya hazırlandığı 22 Aralık, Ermeni terör örgütü Asala tarafından Paris'te şehit edilen Yılmaz Çolpan'ın ölümünün 32. yılına denk gelecek. Ankara, oylamanın 1979'da Ermeni teröristlerin ikinci saldırısına kurban edilen Çolpan'ın ölüm yıldönümüne gelmesini "kabul edilemez düşüncesizlik örneği" olarak gördü. Fransa'nın 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinde, "Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların inkarı, bir yıl ile 45 bin avro para cezasına çarptırılır" ifadesi yer alıyor. Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001'de , "Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır" ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı.

Ekonomi silahı çekilecek
Türkiye, Ermenilerin oylarını kazanmak amacıyla Sarkozy'nin Sözde Soykırım Yasası'na verdiği desteğe karşı siyasi ekonomik ve askeri yaptırımlar için düğmeye basacak. İlk olarak parlamentoda oylanacak olan tasarının kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda Ankara ilk olarak Paris Büyükelçisi'ni Ankara'ya çağıracak ve Fransa'daki temsil düzeyini düşürerek siyasi tepkisini gösterecek. Ardından da, Moody's tarafından kredi notu düşürülen Fransa'ya karşı ekonomik yaptırımlar için düğmeye basılacak. TOBB ve TÜSİAD da 19 Aralık Pazartesi günü Fransa'daki temaslarında, ekonomik yaptırım kartını açıkça ifade edecek. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner dün yaptığı açıklamada "TÜSİAD olarak inanıyoruz ki, demokratik hukuk devletlerinde parlamentolar yargının yerine geçemez, tarih yazamaz, siyasetçiler yargıç olarak davranamaz. Avrupa değerlerine ters düştüğüne inandığımız bu tasarıyla ilgili endişelerimizi Fransız iş dünyası örgütleri kanalıyla, Fransız siyasetine iletmek istiyoruz" derken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da şunları söyledi: "İfade özgürlüğünün temellerinin atıldığı bir ülkede bu tür bir adım atılması bizleri hayrete düşürüyor. Konunun siyasi boyutunun yanı sıra ekonomik boyutu da son derece önemli. Türk insanı duygusaldır, milli refleksleri çok güçlüdür. Haksızlığı kolay kolay unutmaz." Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dün Türkiye'deki Fransız firma temsilcileri ile bir araya gelerek, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa tasarısı ile ilgili görüşlerini aktardı. Türkiye'de yatırım ya da iş yapan Fransız firmalarının üst düzey yöneticileri ile Ankara'da bir araya gelen Davutoğlu, bu tasarının kabul edilmesinin ilişkilerdeki olumlu atmosfere zarar vereceğini söyleyerek, Avrupa'da ekonomik krizin sürdüğü bir dönemde böyle bir tasarının gündeme gelmesinin talihsiz olduğunu aktardı.  (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler