YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tartışmaları bitiren tutanak
Devrimci Karargah Örgütü soruşturmasında kapsamında tutuklu bulunan Hanefi Avcı'ya kötü haber. Yasa dışı dinleme kayıtlarının Avcı'nın odasından çıktığı tutanaklarla belgelendi.
Tartışmaları bitiren tutanak
17 Ekim 2010 / 09:04 Güncelleme: 17 Ekim 2010 / 09:09

Yasa dışı dinleme kayıtlarının, Devrimci Karargâh'a yardım ve yataklıktan tutuklanan Hanefi Avcı'nın odasından çıktığı belgelendi. Star'da yayımlanan arama tutanakları tartışmaları bitirdi.

Devrimci Karargâh terör örgütüne 'yardım ve yataklık' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilen eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın görevden alınmasına rağmen makam odasını boşaltmadığı arama tutanaklarıyla belgelendi. Star Gazetesi'nin yayımladığı tutanaklarda Emniyet Müdürlüğü makamı ve bitişiğindeki dinlenme odasında yapılan aramaların kamera ile kayıt altına alındığı ve odada Avcı'nın çok sayıda şahsi eşyası bulunduğu belirtiliyor. Tutanaklarda yer alan eşyalar arasında bir dizüstü bilgisayar, çok sayıda cep telefonu ve mp3 çalar da bulunuyor.

Hanefi Avcı'nın görevden alındığı günden itibaren makam ve lojmanı boşaltması gerekiyordu. Avcı'nın makamında yapılan aramalarda farklı kişilere ait ses kayıtlarının yer aldığı 24 kaset bulunmuştu. Kayıtlarda 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, gazeteciler Ertuğrul Özkök, Mehmet Ali Birand, Fatih Altaylı, 28 Şubat sürecinin etkili isimlerinden emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür gibi birçok kişinin telefon görüşmeleri yer alıyor. Hanefi Avcı, dinleme kasetleri ortaya çıktıktan sonra 'Ben makam odamı gözaltına alınmadan 28 gün önce boşaltmıştım.' iddiasında bulunmuştu. Star Gazetesi'nin dün manşetten yayımladığı haberde ortaya konulan belgeler Avcı'yı yalanlıyor. Buna göre Avcı'nın makam odası ve arkasındaki dinlenme odasında 28 Eylül 2010 günü saat 11.05'te Cumhuriyet Savcısı Hasan Gönen gözetiminde yapılan aramalarda 85 parça eşyaya el konuldu. El konulan materyaller arasında yasa dışı dinlemelerin yer aldığı 24 teyp kasetinin dışında cep telefonları, notebook, mp3 çalar gibi çok sayıda şahsi eşya bulunuyor. 2010/ 2493 talimat numaralı işyeri arama-el koyma-muhafaza altına alma tutanağında "Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ana bina ve Hanefi Avcı'nın daha önce kullanmış olduğu makam odası ile müştemilatında kamera kaydı ile tüm arama işlemi sırasında kayıt yapıldığı" ifade edildi. Gazetenin yayınladığı tutanak belgelerine göre, aramalarda el konulan eşyalardan bazıları şöyle: Özel kalem odası: 15 adet CD, 1 arayan ve arananlar klasörü isimli 178 sayfalık çizelge, 1 HP marka hard disk, 1 HP marka probook. Makam ve dinlenme odası: 29 CD, 24 teyp kaseti, Avcı tarafından kullanılan ASUS marka netbook, HTC marka iki cep telefonu, Sony marka mp3 çalar, çeşitli marka ve büyüklükte flaş bellekler ve hafıza kartları, 160 GB kapasiteli hard diske el konuldu. Avcı'nın makam odasındaki masaüstü bilgisayarın imajı alındı, imajı alınamayan HP marka dizüstü bilgisayar.

Nedim Şener: 'O belgeleri başkası koydu' demek absürt

Çıktığı televizyon programlarında "Avcı'nın yazdığı kitap nedeniyle tutuklandığını" iddia eden Posta Gazetesi yazarı Nedim Şener, arama tutanakları karşısında şu yorumu yaptı: "Hanefi Avcı'nın bürosunda çıkan dokümanları başkası koydu, demeyi absürt buluyorum. Hanefi Avcı 'Ben odayı temizlettim. Görevliler tarafından temizlendi.' ifadelerini kullanıyor. Ama diğer yandan savcılığın tuttuğu resmi belge var. Avcı'nın dedikleri ile savcının elindeki belgeler arasında çelişen durum var. Herkesin kafası karışık. Ortada bir hakeme ihtiyaç var. İnsan aklının izah edeceği bir durum yok."

Ruşen Çakır yorum yapmadı

Hanefi Avcı'yı savunduğu yazılarıyla dikkat çeken Vatan Gazetesi yazarı Ruşen Çakır, Star Gazetesi'nin yayımladığı belgeler karşısında yorum yapmaktan kaçındı. Zaman muhabirinin ulaştığı Ruşen Çakır, konu hakkında görüş vermeyeceğini ve gerekli değerlendirmeyi kendi köşesinde yapacağını söylemekle yetindi.
 

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler