YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tartışmaları bitiren karar
Askeri alandaki suça da sivil mahkemeler bakar.
Tartışmaları bitiren karar
03 Mayıs 2012 / 09:46 Güncelleme: 03 Mayıs 2012 / 09:53

Mahkeme, askeri mahalde işlense bile, “anayasal düzene karşı suçlar” ile “hakaret, yaralama ve tehdit” suçlarına sivil yargının bakacağına hükmetti.

UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ SON NOKTAYI KOYDU

UYUŞMAZLIK Mahkemesi, asker kişilerin yargılamaları konusunda askeri mahkemeler ile adli yargı arasındaki görev uyuşmazlıkları konusunda çok önemli bir karara imza attı. Balyoz ve Ergenekon gibi davalardaki tartışmalara da cevap niteliğindeki Uyuşmazlık Mahkemesi kararında, askerlerin “Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” ile birlikte asker kişilere karşı, askeri mahalde işlenen “hakaret, kasten yaralama ve tehdit” gibi suçların da sivil mahkemeler tarafından yargılanacağına hükmetti.

Kaçak mazot kavgasıyla başladı

Hatay’ın Altınözü Kıyıgören P. Hd. Karakol Komutanlığı’nda görevli Uzman Çavuş A.U., aynı komutanlık emrinde görevli askerler C.A. ve A.K. ile birlikte, traktöründe kaçak mazot olduğu iddiasıyla M.U. isimli kişiyi karakola götürdü. Bir başka sivil kişi olan H.E ise durumu protesto etmek için nizamiye geldi ve “size gününüzü göstereceğim” diyerek Uzman Çavuş A.U.’ya taş attı. U.A, taşla yaralandı. H.E, bununla da yetinmeyerek, eline geçirdiği hortumla A.K.’ya vurdu ve sinkaflı küfür etti. Bunun üzerine Uzman Çavuş A.U ile beraberindeki askerler H.E’ye aynı şekilde hakaret ederek onu darp ettiler. H.E de bu darp olayı nedeniyle yaralandı. H.E, askerler hakkında şikayetçi oldu.

2 mahkeme ‘görevsizim’ dedi

Altınözü Cumhuriyet Başsavcılığı 2009 yılında TCK’nın hakaret, tehdit ve yaralama suçundan iddianame hazırladı. Altınözü Sulh Ceza Mahkemesi, 24 Eylül 2009’da A.U’nun “suç tarihinde ve halen asker kişi olduğu, olayın askeri mahalde gerçekleştiğini” belirterek yargılamanın askeri mahkemece yapılması için görevsizlik kararı verdi. Dosyanın gittiği 6. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi, Anayasa’nın 145.maddesinde yapılan değişikliğe atıf yaparak, “askeri suç olmayan askeri bir suça bağlı bulunmayan suçlar nedeniyle sanığı yargılama görevinin adli yargı yerine aittir” diyerek görevsizlik kararı verdi. Bunun üzerine askeri savcılık dosyayı Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gönderdi.

Karar oy birliğiyle alındı

Askeri yargı ile adli yargı arasındaki “olumsuz görev uyuşmazlığını” 9 Nisan 2012’de oybirliği ile karara bağlayan Uyuşmazlık Mahkemesi, askeri alan, askeri suç gibi konulardaki tartışmalara da son verdi. Oybirliği ile alınan kararda, “Adli yargıca verilen görevsizlik kararında, asker kişi sanığı askeri mahalde işlediği ileri sürülen suç nedeniyle yargılama görevinin askeri yargıya ait olduğu gerekçesine yer verilmiş ise de, özel kanun niteliğindeki Askeri Mahkemeler Kanunu’nun 9. maddesinde yer alan ‘askeri mahal’ kavramı Anayasa’da yapılan yeni düzenleme ile kaldırıldı” denildi.

Tehdit etmek askeri suç değil

Uyuşmazlık Mahkemesi kararının gerekçesinde şöyle denildi: “Sanığa yüklenen ‘hakaret, kasten yaralama ve tehdit’ suçlarının Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen suçlar kapsamında kaldığı, Askeri Ceza Kanunu’nda bu suçlara ilişkin bir düzenlemenin bulunmadığı, bu nedenle eylemin ‘askeri suç’ kapsamında olmadığı, asker kişiye karşı ya da askerlik hizmet ve görevleri ile ilgili olarak işlenmediği de açıktır. Açıklanan nedenlerle, askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olmayan, asker kişiye karşı işlenmediği de saptanan ve askeri bir suça da bağlı bulunmayan ‘hakaret, kasten yaralama ve tehdit’ suçları nedeniyle açılan kamu davasının adli yargı yerinde görülmesi ve Altınözü Sulh Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararının kaldırılması gerekmiştir.”

Devlete karşı işlenen suçlar da sivilde

UYUŞMAZLIK Mahkemesi’nin kararının gerekçesinde, Ergenekon, Balyoz, Andıç gibi davaların asker şahıslarının  ‘Askeri mahkemede yargılanmamız gerek” itirazı da çürütüldü. Kararda Anayasa’nın 145. maddesinin birinci fıkrasında, “Askeri yargı, askerî mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülür. Bu mahkemeler; asker kişiler tarafından işlenen askerî suçlar ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevlidir. Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlara ait davalar her halde adliye mahkemelerinde görülür” denildiğine de vurgu yapıldı. Lütfi KAPLAN/STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler