YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tartışmalara nokta koydu
TBMM Başkanı Şahin yineledi: İmza atmadım
Tartışmalara nokta koydu
06 Nisan 2010 / 14:42 Güncelleme: 06 Nisan 2010 / 14:46

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin, bugüne kadar hiçbir kanun tasarı ya da teklifin altına imza atmadığını söyledi. Şahin, kendilerine gelen bütün tekliflerin aynı yöntemle incelenip ilgili komisyona sevk edildiğini ifade etti.

Şahin, makamında Hollanda Senatosu Başkanı Rene Van Der Linden ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Meclis Başkanı, Anayasa değişiklik teklifiyle ilgili yaşanan tartışmalara değindi.

Şahin, TBMM Başkanlığı'na günde ortama 10 ile 13 arasında teklif geldiğini bunların tümünün aynı yöntemle ele alındığını dile getirdi.

Meclis Başkanı olarak bu tartışmaların tamamen dışında olduğunu kaydeden Şahin, "Başkanlığımıza günde ortalama 10-13 tane kanun teklifi ve tasarısı gelir. Bütün tekliflerde uygulanan yöntem aynıdır. Kanunlar ve Kararlar Müdürlüğümüz, titizlikle incelemesini yapar, hangi komisyona havale edilmesi gerektiği düşüncesinde iseler bana gelirler, ben de sadece havale yaparım.

Tabi Anayasa değişikliği için belirli imza gerektiğinden buna biraz daha titizlik gösterilir. İmzalar yeni atıldı, eski atıldı tartışmaları oldu. Ben Meclis Başkanı olarak bunların dışındayım. Hatta benim imzam olduğundan bahsedildi. Anayasa Komisyonu'na havale edilen değişiklik teklifindeki imza listesinde ne benim ismim vardı, ne de imzam. Kaldı ki ben Meclis Başkanı olduğum süre içerisinde herhangi bir teklifin altına imza atmam, atmış da değilim." ifadelerini kullandı.
 Şahin, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın 30 Ağustos Zafer Bayramı'na ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi;
 

 "Bu uygulama Türkiye'de gelenek haline geldi. Geleneklerin mutlaka dayandığı bir mevzuat da vardır. Mevzuatı incelemeden bir bakan arkadaşımızın ifadeleri üzerinde bir değerlendirme yapmak yanlış. Önce bunun altyapısını bir incelememiz lazım. Bu imkânı henüz bulamadım. İncelemeyi yaptıktan sonra gerek duyarsam bu konudaki görüşlerimi sizinle paylaşırım."

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler